Jos tekisi järkivalinnan että laittaisi 14" aluille mahdollisimman hiljaiset ja mukavat renkaat. Kuin taasen ajattelin ostaa 17" vanteet ja renkaat niin ei perkele sitä kovuutta halua mikä niistä tulee.
Itse kysymys olisi että onko lähtökohdallaan mahdollisimman korkea profiilinenrengas periaatteessa se parhaiten vaimentavakin?
Kuten 175/80 R14 88T ja jos kattelee sen merkkirenkaista vielä, 200-300 saisi uudet renkaat. Kyllä mukavuus on aika kiva tekijä autossa kuitenkin, tiet on niin saatanan röykkysiä joka paikassa kuitenkin. Ainoa missä on tasaista lähinnä on maan- ja moottoritiet.
Kun ei halppisautoissa ainakaan ole kovin kummoiset iskunvaimentimet/jouset.
Mahdollisimman mukavat
ha hiljaiset renkaat..
4710
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä näin on, korkein profiili = hiljaisimmat ja mukavimmat.
Pienet korkeaprofiiliset renkaat voi olla äänekkäämmät kuin suuret matalaprofiiliset, mutta töyssyjä ne pienet vaimentaa paremmin. Vanhaa tuulilasin testiä joskus katsoin missä verrattiin saman valmistajan 15, 16 ja 17 tuuman renkaita. 17 tuumainen oli 15 tuumaista hiljaisempi, 15 tuumainen oli mukavin, mutta 16 tuumainen yleisesti paras. 15 tuumainen pyörähtää samalla matkalla useammin kuin 17-tuumainen, siksi kai melua enemmän. 80 on ehkä liiankin korkea profiili ja näyttää traktorimaiselta. Ohjaus tulee epätarkemmaksi. Kyllä 65 ja 70 -sarjalaisetkin on jo mukavia. Edullisemmaksihan se tulee ostaa pienet renkaat. Suuret heikentää jo kiihtyvyyttäkin kun välitykset muuttuu
"15 tuumainen pyörähtää samalla matkalla useammin kuin 17-tuumainen, siksi kai melua enemmän." Kyseessä lienevät olleet vaihtoehtokoot, eli: 195/65R15 halkaisija 635 mm 205/55R16 halkaisija 632 mm 225/45R17 halkaisija 634 mm Kyseiset renkaat ovat kehäpituudeltaan hyvin lähellä toisiaan. 15 tuumainen itseasiassa pisin, eli pyörii hitaimmin samalla etenemisnopeudella kuin muut.
Sitten en kyllä käsitä miksi pienempi ja korkeampi rengas meluaa enemmän.