Vasemmisto puolueille.
Sekin hallituksen vika.
Niin...niin...ompa tietenkin.
Mukavaa tuo punikkien tiedonvälitys.
Kuka punikki sanoo, että niin on tehty.
Oletteko vielä kuulleet niin sanotun.
Ammattiliitot
syytävät rahaa
4134
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oikein hyvin ymmärrän nyt Kataistakin kummanko takana hän seisoo, jos vastakkain ovat hallitus ja ammattiliitot. Keskustan rahahanat kiinni ja muille rahaa mielin määrin puskasta. Raha on välttämätöntä taistelussa valta-asemista, sehän on tullut selväksi.
Eihän se ole tasapuolista? Ei ay-liikettä saa tukea? Eikös näin? Nytkin se pelasti palkansaajat hallituksen hyökkäykseltä palkanssajia vastaan eläkekiistassa. Kepu puolusti omiaan, joiden eläkeikä on 56 vuotta (maanviljelijät). Samoin Kokoomus omiaan suuryritysjohtajia, joiden eläkeikä on monesti sopimuksen mukainen, mutta korkeintaan 60 vuotta. Nämä molemmat puolueet olisivat nostaneet tavallisen palkansaajan eläkeiän 65:een vuoteen. Ilman ay-liikkeen väliintuloa tavallista palkansaajaa olisi taas lyöty kuin vierasta sikaa.
Taitaa olla mainostoimisto keksinyt että pitää rinnastaa se, että työläisten etujärjestö tukee työväen puoluettä (mikä on mielestäni ihan ok asia) siihen että hämärät talous- ja veroepäselvyyksissä ryvettyneet liikemiehet ja suurpääoma tukee kokoomus- ja kepupoliitikkoja tai ostaa Pekkariselta tauluja (mielestäni tämä ei ole ihan ok asia ja poliisin pitäisi tutkia onko kaikki ihan ok). Vähän aikaa sitten oli tiedotusvälineissä juttua miten on perustettu joku työttömyyskassa jossa taustavoimana on kokoomusvaikuttajia, selvä tarkoitus taitaa vaan olla heikentää ammattiliittojen asemaa
tuotteet eivät ole kilpailumielessä verrannallisia: Ne ovat erään Kepulaisen säätiön tuotteita, eikä niistä makseta veroja ja maksuja samalla tavalla kuin muista vastaavista tuotteista. Se varmasti vääristää kilpailua sekä niiden tuottajien että ostajien piirissä.