osaako

...arviona laskea kuinka käy?? Tulot:-08 noin 33000e -veropros n.21 -maksettuja veroja n.6600e Mätkyjä tuli n. 1800e Sit ilmotin matkakulut n 5400euroa tuleeko palautusta vai mätkyä jouluksi??
6319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Muista, että matkakuluihin kuuluu 500€ omavastuu joka vähennetään.

Äänestä
  • tuolla laskelmalla vaan ilmoitetaan bruttona.

    Äänestä

5400-500x0,3(marg.vero)=1470euroa-1800=-330 euroa jäännösveroa.Jäännösverojen osuus pienenee mikäli marg. veroprosenttisi on suurempi kuin se 30%.

Äänestä

mietin samaa matkoista pitäs saaha 4762,56€ ja mätkyjä tuli 1959,77...tuloja oli 29 360,03 ennakkoo 4711,63

Äänestä
  • ole saamassa mitään "pitäs saaha 4762,56€" vaan tuosta summasta sinun ei tarvitse maksaa veroa ja saat siitä maksetut verot hyvityksenä. En tiedä marginaaliverosi mutta näin: 4762,56-500(omavastuu)x0,35(marg.vero)=1491,96 palautusta.No sinun tapauksessa sen verran vähemmän jälkiveroja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukaan...? kirjoitti:

...arviona laskea kuinka käy?? Tulot:-08 noin 33000e -veropros n.21 -maksettuja veroja n.6600e Mätkyjä tuli n. 1800e Sit ilmotin matkakulut n 5400euroa tuleeko palautusta vai mätkyä jouluksi??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu