Olen tällä hetkellä työttömänä (1 yliopistotutkinto suoritettu) ja ajattelin hakea opiskelemaan kasvatustiedettä Helsinkiin. Jos kuvitellaan että saisin tuon opiskelupaikan, mutta saisin myös työpaikan ennen syksyä, niin onnistuuko opiskelu "harrastuksenomaisesti", eli siten että suorittaisi kursseja rauhalliseen tahtiin niin että työnteko ei kovasti häiriintyisi. Onko kokemusta tällaisesta? Miten nuo rajatut opintoajat käytännössä koskisi "harrasteopiskelijaa", eli saako käytännössä aina lisäaikaa, jos on kursseja kuitenkin tasaiseen tahtiin suorittanut?
kasv.tiet. opiskelu "harrastuksena"?
4
743
Vastaukset
- työtön-harrastelija
Lisäkysmys vielä, eli tietääkö joku, saako opiskelijaksi hyväksytty suorittaa avoimen yliopiston kasvatustieteen kursseja, jotka ilmeisesti järjestetään iltaisin työajan jälkeen? Perus- ja aineopinnot näyttäisi olevan tarjolla avoimen kursseina. Käykä nämä suoraan tutkintoon ja joutuuko näistä maksamaan, jos siis on opiskelijaksi hyväksytty?
- .............
Saa suorittaa avoimien kursseja. Joudut maksamaan niistä puolet normaalihinnasta (alennus opiskelijoille) Mikset suorita ainoastaan avoimessa noita? Vai haluatko tutkinnon?
- työtön-harrastelija
............. kirjoitti:
Saa suorittaa avoimien kursseja. Joudut maksamaan niistä puolet normaalihinnasta (alennus opiskelijoille) Mikset suorita ainoastaan avoimessa noita? Vai haluatko tutkinnon?
Niin, ajatus oli, että jos en saa töitä, niin rupeaisin kokopäiväopiskelijaksi. Mietin siis tässä vain sitä tilannetta, että mitä tekisin, jos saan sekä työpaikan että opiskelupaikan.
- ihmeessä
Suorita ihmeessä ainakin kasvatustieteen perusopinnot tenttimällä ja vauhdilla. Jos on vähänkään kohtalainen muisti, niin plärää kirjat ja käy tentissä ja parissa kuukaudessa (töiden ohella) 25 op:n perusopinnot kasassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst22014231Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i566186Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58695263Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2953955PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1263677Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1433675Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.852180Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171537Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1601363Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3421332