Olen tällä hetkellä työttömänä (1 yliopistotutkinto suoritettu) ja ajattelin hakea opiskelemaan kasvatustiedettä Helsinkiin. Jos kuvitellaan että saisin tuon opiskelupaikan, mutta saisin myös työpaikan ennen syksyä, niin onnistuuko opiskelu "harrastuksenomaisesti", eli siten että suorittaisi kursseja rauhalliseen tahtiin niin että työnteko ei kovasti häiriintyisi. Onko kokemusta tällaisesta? Miten nuo rajatut opintoajat käytännössä koskisi "harrasteopiskelijaa", eli saako käytännössä aina lisäaikaa, jos on kursseja kuitenkin tasaiseen tahtiin suorittanut?
kasv.tiet. opiskelu "harrastuksena"?
4
725
Vastaukset
- työtön-harrastelija
Lisäkysmys vielä, eli tietääkö joku, saako opiskelijaksi hyväksytty suorittaa avoimen yliopiston kasvatustieteen kursseja, jotka ilmeisesti järjestetään iltaisin työajan jälkeen? Perus- ja aineopinnot näyttäisi olevan tarjolla avoimen kursseina. Käykä nämä suoraan tutkintoon ja joutuuko näistä maksamaan, jos siis on opiskelijaksi hyväksytty?
- .............
Saa suorittaa avoimien kursseja. Joudut maksamaan niistä puolet normaalihinnasta (alennus opiskelijoille) Mikset suorita ainoastaan avoimessa noita? Vai haluatko tutkinnon?
- työtön-harrastelija
............. kirjoitti:
Saa suorittaa avoimien kursseja. Joudut maksamaan niistä puolet normaalihinnasta (alennus opiskelijoille) Mikset suorita ainoastaan avoimessa noita? Vai haluatko tutkinnon?
Niin, ajatus oli, että jos en saa töitä, niin rupeaisin kokopäiväopiskelijaksi. Mietin siis tässä vain sitä tilannetta, että mitä tekisin, jos saan sekä työpaikan että opiskelupaikan.
- ihmeessä
Suorita ihmeessä ainakin kasvatustieteen perusopinnot tenttimällä ja vauhdilla. Jos on vähänkään kohtalainen muisti, niin plärää kirjat ja käy tentissä ja parissa kuukaudessa (töiden ohella) 25 op:n perusopinnot kasassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1863525Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762210Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii562196- 432062
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321491Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4491189Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1181045- 59994