UUTTA KEHIIN!

Nyt ja tosissaan.

Elikkä haluaisin aloittaa lähes 5-vuoden tauon jälkeen jonkun japani, tai korealaisen kamppailulajin. Ongelmana on se, etten tiedä minkä. Kokemusta minulla on karatesta ja se on hyvä laji, mutta nyt on tullut sen verran taukoa, joten en taida viitsiä kyseisen lajin pariin ryhytyä ja haluaisinkin kokeilla jotain uutta. Olen miettinyt ju jututsua, krav magaa, hapkidoa, potkunyrkkeilyä(vaikkei japanilainen laji olekkaan), ja taekwondoa. Lajin tulisi olla mielellään lyönti, potku, lukot, itsepuolustus painoitteinen. Kertokaapa miten paljon esim: ju jutsu muistuttaa karatea? Tai vaikkapa hapkido? Hapkido on ehkä tähänmennessä kuulostanut kaikkein mielekkäimmältä, mutta jostain foorumilta luin, että tämä kyseessä olisi aika "löysähky" ja "lällärilaji", vaikken sitten tiedä, pitääkö tämä paikkaansa. Kiitoksia todella paljon vastauksista, mikäli sellaisia tulee ja hyvää kevättä! =)

3

559

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jujutsua

      Jujutsussa on kaikki mitä karatessakin - ja paljon lisää. Kunnon ja itsepuolustukesen kannalta jujutsu on yliveto. Kun vielä yhdistää jujutsuun brassijujutsun niin avot..

      • bujinkan,,,,

        bujinkanissa on kaikki mitä voi olla ja vielä senkin päälle, asiaa on niin paljon uutta että ei riitä koko ikä kaiken saamiseen.

        Jujutsu on tuttu laji mulle ja sanonpa vaan että aika surkea on laji ja systeemi muutenkin. 16v kamppailulaji kokemuksen myötä, uskallan sanoa että on gredittiä arvostella ja tuoda havainnot esille muunakin kun mielipiteenä.


    • ..........!

      Bujinkan,,,, ei ole parempaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1982
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      620
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      31
      536
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      59
      452
    5. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      37
      445
    6. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      61
      439
    7. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      407
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      403
    9. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      37
      399
    10. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      40
      391
    Aihe