Eli kun tuohon saa siis laittaa vaatteet, vähäiset harrastusmenot parturit sun muut, siis toimeentulotukihakemukseen että kuinka paljon menee niihin rahaa..
Mutta en oikein nyt sitten tiedä että mitenkä paljon siihen laittaisin.
Ja kun pitää nuo ruokakulut ilmoittaa, niin miten voin nekin pistää kun minulla ei tietenkään ole kuitteja noista ostoista enkä tarkalleen tiedä kuinka paljon menee?
Saako lemmikeistä muuten laittaa mitään summia??
mitä laitan ttt menoihin, ja kuinka paljon??
riinali
3404
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ja siis lisäykseksi että ensi hakemus on kyseessä, eli sen takia en ole noita kuitteja säilytellyt kun en tajunnut että esim. ruoasta noita kuitteja joskus tarvitsisin, ja siis vaatteitahan ei ole ollut edes rahaa ostaa
No eipä sinne senkummempia menoselvitteitä kaivata. Tulopuolesta ja säästöistä ja mahdollisista vaikka hätäavustuksista,jos vaikka appi tai isukki on lainannu tai lahjoittanut, (jos näkyvät tililläsi panona). Aika selkeäthän ohjeet siinä lomakkeessa on. Työttömän tulona norm. asumistuki ja työttömyyspäiväraha. Vuokra,sähkö,vesi,kotivakuutus,sairauskulut,nämä hoidettuasi sulle täytyy jäädä "käyttörahaa" 417 euroa/kk (14e/pv),jolla sinun tulee hoitaman "perusmenot",joihin kuuluvat: -ravinto ja vaatteet -vähäisemmät terveydenhoitomenot -henk.koht. ja kodinpuhtaus -paikallisliikennemenot -sanomalehti,puhelin ja televisio ja mm. internet -harrastukset ja virkistys -lopuurahat voi sitten vaikka rillutella vaikka pelikoneisiin tai lottoon tai vaikka sikspäkkeihin. Hyvää kevään jatkoa ja kesää.
tt-tuen perusosa sisältää seuraavat menot: http://www.toimeentulotuki.net/2009/osuudet.php noista menoista ei tarvitse esittää mitään selvityksiä. [email protected] julkishallinnon asiantuntija