Menetetty rakkaus

Yksin istun illan hämärään valon juova piirtää säteitään, niin kuin kosketusta käden sen missä tunsin lämmön rakkauden. Vierelläni kulkea et saa yksin täällä on niin vaikeaa, ääntäsikään kuulla voi mä en kuvaasi sun silti suutelen. Lähdit ikiusvaan tähtien maasta sinne nähdä voiko ken? Tiedän että näen tähdenkin missä vilkut silmin sinisin. Muiston kukan terälehdet nuo hetken lohdutusta mieleen tuo, kaipuun polte rinnan tulisen menetetyn muistaa rakkauden.

15

2506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mysteriet

      Kaikkea sitä mitä runoiltasi olen oppinut odottamaankin =) Suruisa aihe ja kaipuu kirjailtuna hyvin kauniisti...

      • kiitokseni palautteestasi. Ikävistäkin aiheista on joskus puhuttava. Silti valoa Sinun päiviisi.


    • Syvältä nousee se kirkkain vesi. Ei siihen sekoittua voi - se vesi virtaa sydämessä särkyneessä. halausm tutun veden ääreltä Sinut sen laulua kuunnellu siinä laulussa sataa sydämen multaan syvään Huokaan ystävä voimia uuteen päivääs. Kauniisti rakkautes sanoiks puet, kiitos.Liisa

      • ihmeellinen asia. Kyyneleetkin ja kaipuun ikävä kuuluu myös rakkauteen. Kiitos Sinulle Liisa


    • Tämä runo on rakkautta, hellyyttä ja herkkyyttä tulvillaan, kaunista herkkää kaipausta ja niin sujuvalukuisesti riimitetty, eihän tähän voi muuta sanoa, kuin että kyllä tällaisia runoja lukee mielellään, sen suruisuudestaan huolimatta! :)

      • Sinulle kiitokset kauniista sanoistasi. Kiva kun pidit vaikka aihe ei niin valoisa ollutkaan. Valoisia kevätpäiviä Sinulle.


    • mies-v57

      Vaikka niin monet illat olen seissyt tässä ikkunamme äärellä. Tunnustelut sydäntäni, itseäni, koetellut, oletko sinä vielä siellä. Ja vaikka olen vuotanut lukemattomat kyyneleet tässä tyhjässä huoneessa. Haronut käsilläni vain tyhjää, lopulta vajonnut uneen, tyhjässä vuoteessa. Silti tunnen, etten ole yksin. Että sittenkin joku kannattelee minua ja välittää, mihin olen kaatumassa tuskissani. Aina, kun olen särkymäisilläni, joku tuntematon käsi tulee, muistuttaa Rakastani. On kuin hänen lämmintä ihoaa ja hänen sanojaan, joissa elää lämmin lohtu. Kappaleita, osasia, hänen muistoaan, minulle suoja ja turva, Rakkaudellemme luotu. Rakas, siksi minä tunnen, että olet, enkä tunne olevani yksin. http://www.youtube.com/watch?v=yPfTrVl_pzA Kiitos runostasi. Kun jää yksin, voi tarttua kiinni yhteisiin muistoihin. Kun katselee tutusta ikkunasta ulos, tuntuu kuin hän hymyilisi vastaan. Tulisi taas luo ja voisi olla taas yhdessä. Viettää tovin hänen ajatustensa ja sanojen tykönä. Tuntea itsessään Rakkauden virrat. Ja Rakastamisen täyttymyksen. Kerrassaan hienoa ja koskettavaa Rakkausrunosi sinulta. Oli helppoa päästä tekstiisi sisälle ja mukaan. Oli nautinto lukea ja kokea, mennä itseensäkin ja omiin kokemuksiin. Tuntoihin. Kiitos että sain tilaisuuden tutustua näin hienoon runoon. Voimia sinulle koko päivääsi ja kannustusta sydämestä saakka.

      • yhtä herkkää ja mieluisaa luettavaa. Palautteisiisi vastaaminen onkin jo toinen asia. Muistot jotka ovat tulleet yhdessä eletystä ajasta ovat rakkaita ja myös hyvin kantava voimavara. Kun tarpeeksi syvälle muistoihin vajoaa niin tuntuu kuin tuo mennyt aika olisi taas tässä ja nyt.Luonto hoitaa näin ihmistä. Kiitän taas suuresti Sinua koskettavasta palautteestasi jonka säilytän aina kansioissani. Toivotan Sinulle aurinkoisia kevätpäiviä ja sydämen iloa.


    • rakas62

      ihana ja koskettava runo kyyneleet tulee silmiin kun sinun runojasi luen. Kiitos ja halaus sinulle.

      • Sinulle ystävä. Joskus surumielisyys on mukana ihan perustelluin syin silti sekin pitää saada ulos. Jos runoni kosketti niin se kertoo että olen onnistunut luomaan tunteen jollaiseksi sen tarkoitinkin. Kirjoitetaan seuraavaksi jotain hauskaa kun vappukin tulee. Valoa päiviisi halauksin.


    • Laudi

      Koskee .. mutta mieki tiedän Joka ikinen tähtiyö olen ulkona ja katson .. vaikka lähdit luotani luokse tähtien minun on hyvä ja turvallista olla.. rakkauteni sinuun tuskin kuolee koskaan mutta elämän on jatkuttava .. ja tummat silmäsi nauravat.. näin pitää ollakin

      • asioita jotka satuttaa,silti elämän on jatkuttava ja kipeät tunnot muuttuvat ajanmyötä kultaisiksi muistoiksi elämän helminauhassa. Muistot saavat usein kyyneleet silmiin silti ne ovat rakkauden aarreaittoja. Kiitos Sinulle Laudi hienosta palautteestasi,ja paljon valoisia päiviä ystävä.


      • Laudi
        halausm kirjoitti:

        asioita jotka satuttaa,silti elämän on jatkuttava ja kipeät tunnot muuttuvat ajanmyötä kultaisiksi muistoiksi elämän helminauhassa. Muistot saavat usein kyyneleet silmiin silti ne ovat rakkauden aarreaittoja. Kiitos Sinulle Laudi hienosta palautteestasi,ja paljon valoisia päiviä ystävä.

        Ystäväni.


    • lindalinda1

      on helppoa, kun sen taitaa - niinhän sanonta kuuluu. Sinun kohdallasi se ainakin pätee kyllä 100%:sti, koska jokainen runosi on omanlaisensa aarre. Riimityksen mestari, tunteiden mahtava tulkki. Seesteisen soljuvaa, hiukan haikeudella ja kai- pauksellakin kulkevaa mutta kaunista kuten aina. Kiitos.

      • on tällä palstalla totuuden torvena,jos olen päässyt lukijaa miellyttävään tulokseen olen onnistunut ainakin siinä asiassa. Kiitos Sinulle linda mahtavasta palautteestasi. Aurinkoa päiviisi halauksin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe