Olen muuttamassa kaksioon, jossa on pienehkä parvele. Olisi kiva saada sinne jtn istumapaikkaa tms. Mietin, mikä olisi hyvä; muovituolit? Joku sohva?
Pieni parveke, mitä sinne?
9
1710
Vastaukset
- vaikka...
soutuvene tai kanootti? Etkö itse osaa päättää mitä parvekkeellesi haluat? Jos avoin parveke (ei sisäparveke), niin takuulla kastuu kaikki. Jos sisäparveke, niin kangasistuimetkin menevät.
- Tilpu
Itse pidän puutuoleista, joten suosittelen kyllä niitä. Meillä on 5 neliön parveke, siellä on 2 tuolia pöytä ja vielä mahtuu paljon kukkasia ja grillikin. Parveke ei ole lasitettu, mutta puiset tuolit pysyvät hyvässä kunnossa vuosittaisella huollolla.
- citymaalaisia
jotka grillaavat parvekkeella?
- puu tai valurauta?
Kannattaa kierrellä puutarhamyymlöissä ja huonekaluliikkeissä. Ota mittanauha mukaan, monesti isossa huonekaluhallissa tavarat näytää pieneltä, mutta sitten kotona huomaa sen olevankin liian iso omaan kotiin. Itse ostin kivat kokoon taitettavat pöytä 2 tuolia. Materiaali on sellainen romattinen kiehkura valurauta ja pöydän pinta mosaikki. Mutta muovituolitki tosi edullisia ja siihen sitten jokin kiva päällinen.
- partsiasiaa...
Mun pienellä parvekkeella kaks lepotuolia, tavaraa sisään kätkevä arkku, pöytä, tikapuut jotka toimivat hyllystönä ( tehty heinäseipäistä ) , myös heinäseipäistä tehty köynnösritilä seinällä sekä HYVIN KÄYTÖSSÄ OLEVA SÄHKÖGRILLI ! Kaikki mahtuvat sinne hyvin ja vielä minä mieheni kanssa sekä joskus vieraitakin. Kukat riippuvat katosta , ovat ritilässä seinällä , sekä hyllystöllä. Erittäin hyvin toimiva pikku parveke, lasittamaton ja ilta-aurinkoinen. Älä kuuntele herjaajia , sähkögrilli sallittu parvekkeella ja tulos sillä ruuanlaitossa mahtava! Hyvää kesää!!!
- ...nimetön...
Osta pöytä ja kaks tuolia. (tai montako tuolia tarvitset). Meillä muovipöytä ja neljä tuolia,vain kaksi käytössä. Tuolla joku sanoi,et muoviset on rumia,ei mun mielestä. (meillä valko/vihreet). Grilli asiasta vielä,et meillä ohje/sääntö vihkosessa lukee,että parvekkeellä ei saa grillata. Kannattaa lukea ohje/sääntövihkonen mitä siinä sanotaan grillistä.
- sähkögrilli ei avotuli
>Grilli asiasta vielä,et meillä ohje/sääntö >vihkosessa lukee,että parvekkeellä ei saa >grillata. Kannattaa lukea ohje/sääntövihkonen mitä >siinä sanotaan grillistä. Niin, siinä varmaankin tarkoitetaan avotuligrillejä, joita ei paloturvallisuuden takia saa käyttää parvekkeilla. Pöytämallinen sähkögrilli on aivan toinen asia.
- meillä....
sähkögrilli ei avotuli kirjoitti:
>Grilli asiasta vielä,et meillä ohje/sääntö >vihkosessa lukee,että parvekkeellä ei saa >grillata. Kannattaa lukea ohje/sääntövihkonen mitä >siinä sanotaan grillistä. Niin, siinä varmaankin tarkoitetaan avotuligrillejä, joita ei paloturvallisuuden takia saa käyttää parvekkeilla. Pöytämallinen sähkögrilli on aivan toinen asia.
Ruoanvalmistus parvekkeella kielletty...
tää nyt tulee vähän myöhässä, mutta jos etsit parvekkeellesi sisustustuotteita niin kannattaa käydä katsomassa tää verkkokauppa :)
www.gardeco.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2512868Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell31604Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.21305- 1011174
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1231151Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581015Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531012- 671000
Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717927- 133882