Miksi

eivät myisi vapaa-ajantontteja suomalaisille?
5266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

maanhankinta-asiassa näyttää olevan, kun me myymme maa-alueen venäläisille, niin he vuokraavat maa-alueen meille. Kylläpäs on reilua peliä!?

Äänestä

ei ole mitään järkeä myydä maitaan vieraille. Vuokraaminen on sensijaan järkevää. Kun myy niin menettä pian maansa.

Äänestä
  • Suomen valtio haluaa pakkolunastaa ulkomaalaiselle myydyn maan ja kiinteistön itselleen käypään hintaa, tulevat esimerkiksi vieraan maan panssarit apuun, jos maan omistava ulkomaalainen sitä pyytää?

    Äänestä

  • niin, että jos kirjoitti:

    Suomen valtio haluaa pakkolunastaa ulkomaalaiselle myydyn maan ja kiinteistön itselleen käypään hintaa, tulevat esimerkiksi vieraan maan panssarit apuun, jos maan omistava ulkomaalainen sitä pyytää?

    ellei ole painavaa syytä. Esim. velkaa jota voidaan ulosmitata ellei maksa.

    Äänestä

Väestö Venäjälläkin pahasti vähenee, mutta eivät kai ole vielä huomanneet, että myymällä tontteja voisi saada lisää ihmisiä ja ehkä uutta toimintaakin. Näivettyvälle ja uusavuttomalle Suomellekin raikkaat muuttotuulet vaikkapa Venäjältä toisi uuta aktiviteettia monille paikkakunnille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


venäläiset kirjoitti:

eivät myisi vapaa-ajantontteja suomalaisille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu