Music Televisio

ei musaa?

Osaako joku kertoa miksi MTV:llä ei enää tule musaa vaikka musateeveenä itseään pitääkin. Ennen hyvinä aikoina musa oli about 85% koko lähetysajasta. Nykyään sieltä tulee vain jotain tosi-tv sontaa toisensa perään. Musan määrä on vähentyny romahdusmaisesti. Mikä tähän on syynä?

6

672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maksaa..

      no musiikin lähettämisestä menee niitä tekijänoikeusmaksuja. b-luokan hömppäohjelmia taas saa puoli-ilmaiseksi ja jos niitäkin joku hölmö kuitenkin katsoo niin miksei maksimoisi tuottoa? jos musiikkia kaipaat niin nappaa satelliitista vaikkapa viva. siellä soi musiikki!

      • lokalisointi...

        En tiedä milloin olet viimeksi katsonut VIVAa mutta viimeksi kun katsoin, niin saksan Big Brother näytti pyörivän, illalla jokin deittireality ja jokin muu nuorisoreality, eli samalla realitypaskalla sielläkin on musiikkivideoita korvattu kuin MTV:lläkin. Ja miinuksena vielä saksalaiset molotusvideot. Samaa firmaahan ne ovat. Viacom omistaa molemmat. Jos musiikkia halajaa, niin MTV on siirtänyt musiikkivideot maksullisille lisäkanavilleen, MTV2:lle, MTV Dance:lle ja MTV Hits:lle. Pakkohan ne tekijänoikeusmaksut jollain on kattaa. Ei ne musiikkivideoiden päällä (silloin kun niitä tulee) pyörivät "lovescore" ja "moneymaker" tekstiviestiturhuudet sentään noiden jatkuvasti lisää ahnehtivien tekijänoikeusjärjestöjen laskutuksia riitä kattamaan. Niitä tässä pääasiassa voi syyttää. MTV Nordicin aikanakin oli vielä kaikki toisin. Realitypaskaa tuli vain muutama tunti illassa, ja musiikkivideoita puolesta yöstä iltakuuteen. Ja MTV Finland kun tuli, meni homma vielä paskemmaksi joka oli myös odotettavissa. Vaikea tuollaista 0,7% katsojaosuuden omaavaa kanavaa on täällä voitolla pyörittää näyttämällä kalliita musiikkivideoita 24h. Mikäli yksikkö olisi suurempi, esim. edelleen pohjoismaiden yhteinen, olisi katsojaosuuskin suurempi ja sitä kautta enemmän volyymiä näyttää musiikkivideoita. Mutta kaikki asiat pitää lokalisoida ja tässä maassa kaikki ympyrät ovat niin mahdottoman pieniä niin eihän se voi väkisinkään toimia kun piti oma MTV:kin saada. Kuka tuosta nyt sitten mitään hyötyi? Tuskin kassa paljoa kilisee 0,7%:n katsojaosuudella. Ja katsojien kannalta kotimaisia musiikkivideoita on MTV tarjonnasta n. 5%, ja realitypaskoille joita kukaan ei katso, saatiin tekstitykset. Kumpi siis parempi vaihtoehto: enemmän musiikkivideoita, ilman sitä kotimaisten videoiden 5%:n osuutta ja ilman realitypaskojen tekstityksiä, vai 5% kotimaisia musiikkivideoita keskellä yötä ja My Super Sweet Sixteen ja The Hills tekstitettynä ja niitä n. 50 jaksoa viikossa?


    • oikea kanava
    • musaaaaaaaaa

      Tuleehan VH1 ja VH1 Classicilta musaa sekä MTV Idol, MTV Hits, MTV Dance, MTV2, MTV Classic, MTV Base ja MTV Extra. Musiikkia tule 247.

    • samanmielinen

      Aika vähän musaa on tullut ja nyt sekin on loppumassa niin,vain yöllä tulee.Voicelta kuitenkin tulee mukavasti ja satelliiteista.Se voi tosiaan olla niin että musiikin esitys maksaa liikaa ja ohjelmaaika täyttyy hömpästä

    • musiikkikanava...

      "Osaako joku kertoa miksi MTV:llä ei enää tule musaa vaikka musateeveenä itseään pitääkin." Pitääkö? Mielestäni ei edes pidä. Reality-sarjat ovat pääosassa ja niitähän kanavalla lähinnä mainostetaankin, ei musiikkia. Kanavan nimi on MTV, tietysti se slunperin tulee sanoista Music Television, mutta se on jäänne menneisyydestä. Ei kannata ajatella enää sitä mistä kirjaimet MTV tulee, vaan kannattaa vaan mieltää kanava reality-sarja-kanavaksi ja unohtaa koko kanava. Samoin kuin MTV3:n nimi on MTV3, ei Mainostelevisio3, vaikka se niistä sanoista tuleekin. MTV ei ole enää musiikkikanava vaikka musiikkivideoita öisin ja aamuisin näytetäänkin. Amerikkalaisia reality-sarjoja näyttävä kanava se on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2463
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1271
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      927
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      137
      872
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      851
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      817
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      796
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      765
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      704
    Aihe