loppuuko pätkiminen jos laitan kaikkiin koneisiin manuaalisen IP osoitteen eli jos otan WINS palvelimen käyttöön ja laitan IP:t manuaaliseksi.
kotimokkula toimimaan
6
550
Vastaukset
- härmänhintti
on tukiaseman ruuhkainen DHCP palvelin niin silloin voit käyttää kyllä yhteyttä WINS-palvelimen kautta eli määrität itse IP osoitteen ja DNS serverin. IP osoite kannattaa laittaa muotoon 192.168.1.xx ja DNS kohtaan laitat mokkulan IP osoitteen. pitäisi yhteys toimia pätkimättä tämän jälkeen, mutta tätä ei suositella mokkulan käyttäjille koska jos liikkuu eri tukiaseman alueelle pitää osoite vapauttaa tai uudistaa.
- valontie
olen paljon lukenut nyt WINS palvelimesta niin DNA:n keskusteluista kuin myös kompuutteri kaikille lehdestä ja sielläkin vain DNA:n beta testaajat ovat puhuneet siitä ja nyt alkaa tosiaan epäilyttämään ettei DNA:lle ole kaikki oikeesti kunnossa DHCP palvelimen kanssa.
- osu ja uppos
valontie kirjoitti:
olen paljon lukenut nyt WINS palvelimesta niin DNA:n keskusteluista kuin myös kompuutteri kaikille lehdestä ja sielläkin vain DNA:n beta testaajat ovat puhuneet siitä ja nyt alkaa tosiaan epäilyttämään ettei DNA:lle ole kaikki oikeesti kunnossa DHCP palvelimen kanssa.
nyt taisit osua ihan oikeaan epäilyksinesi, ei taida olla kaikki siellä ihan hanskassa.
- viestintä viranomainen
osu ja uppos kirjoitti:
nyt taisit osua ihan oikeaan epäilyksinesi, ei taida olla kaikki siellä ihan hanskassa.
DNA:lta kuultua: lähettimemme ovat ajantasalla ja niissä kyllä riittää kapasiteettiä kaikille, mutta jos yhteys sattuu pätkimään niin vikaa on silloin joko mokkulassa, koneen asetukissa esim: jakopalvelu ISP tai sitten asiakas on katvealueella.
- luigi
sinulla pätkii niin kauan kun käytät mokkulaa jotenka suosittelen lämpimästi vaihtamaan DNA kaapelikaistaan niin pätkiminen loppuu kuin seinään.
- härmänhintti
kyllä todellakin pätkiminen loppuu jos DHCP-palvelin on ruuhkautunut ja siirtyy käyttämään WINS-palvelinta manuallisen IP osoitteen kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 262584
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo772476Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv692340Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m232040- 841779
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71589Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍301388Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä191287- 41133
Se on siinä
Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna34973