Tuli hankittua vistallinen kone. Oikeitakin töitä olisi, mutta en ehdi tehdä niitä, kun yritän saada työpöydän ja kansiot näyttämään samanlaisilta kuin ennen. Miten resurssienhallinnasta saa poistettua inhottavan "suosikkilinkit"-alueen? Se on hakemistopuun yläpuolella ja vie aivan tarpeettomasti tilaa hakemistopuulta. Windowsin help ei tunnu tietävän. Entä miten ohjauspaneelista saa poistettua ruudun vasemmassa reunassa olevan palkin, jossa lukee "tehtävät - tarkastele tietokoneita ja laitteita ... jne" ?
Tuli hankittua vistallinen kone
9
2886
Vastaukset
- sinä kuule
se resurssienhallinnan suosikkijuttu hiirellä piiloon sillain jännästi siitä yhdestä jutusta.
- täysi paska järjestelmä
Taisitpa turhaan vistaan päivittää koneesi. Nimittäin windows vista on aika turha käyttöjärjestelmä ensinnäkin vista vie normi työpyödällä/lepotilassa muistia noin 720mb-990mb ja windows XP vie vain 300-350mb ja toisekseen windows vista koneissa olen pistänyt sen merkille että melkein kokoajan kovalevy raksuttaa niissä hakee jotakin turhaa vaikka mitään ei pitäisi työpöydällä turhia raksuttaa kiintolevyn. Eli voi olla että windows vista koneissa myös kovalevyt herkimmin rikkoutuvat.
- Pege81
Itse ainaki huomasin joku aika sit, kun Vistaa asentelin tuon samaisen levyn raksutus ilmiön. Tuon jatkuvan levytoiminnan saa rauhoittumaan, kun ottaa pois käytöstä tämän uudistetun Windows Search toiminnon, ja Desktop Windows Manager(dwm.exe). dwm.exe vei muistia jopa yli 50 Mt:vua, ilman että koneella tehtiin mitään. Ratkaisu tuohon dwm.exe:n muistinvientiin oli ottaa käyttöön Windowssin perinteinen työpöytänäkymä, tai jossain kerrottu ohjelman prioriteetin muutos high -> normal. Muitakin keinoja tuohon on olemassa.
- H Moilanen
Minä olen ihmetellyt samaa asiaa eikä ratkaisua ole löytynyt. Microsoftilla mahtaa olla iso joukko työntekijöitä, joiden tehtävänä on keksiä ärsyttäviä ja tarpeettomia "uudistuksia". Suosikkilinkit saa poistettua yksi kerrallaan oikea-klikkaamalla niitä ja valitsemalla poiston. Tämä ei kuitenkaan poista aluetta. Vaikka suosikkilinkit olisi kaikki poistettu, alue ja otsikko säilyvät kuitenkin hakemistopuun yläpuolella tilaa viemässä. Sitä ei pysty edes pienentämään eikä siirtämään muualle.
- Jos ei osata, onko se Vista...
Voi pyhä yksinkertaisuus. Siirrä hiirtä kansionäkymän ja suosikkilinkkien rajalla, kunnes hiiren osoitin muuttuu ylös-alas oleviin nuoliin. Nyt vedät kansionäkymän hiirellä ylös, ja kas, nyt se gauhea suosikkilinkit on piilossa.
- Ruma mies
Jos ei osata, onko se Vista... kirjoitti:
Voi pyhä yksinkertaisuus. Siirrä hiirtä kansionäkymän ja suosikkilinkkien rajalla, kunnes hiiren osoitin muuttuu ylös-alas oleviin nuoliin. Nyt vedät kansionäkymän hiirellä ylös, ja kas, nyt se gauhea suosikkilinkit on piilossa.
Sitä minä tietysti yritin ensimmäiseksi. Näköjään vistassa kursori muuttuu nuoliksi eri kohdassa kuin siinä, mikä näyttää osoiden väliseltä rajalta. Etkö neuvoisi vielä kohteliaalla ja ystävällisellä tavallasi miten ohjauspaneelin inhottavasta sinisestä palkista pääsee eroon?
- Vista ei ole XP
Ruma mies kirjoitti:
Sitä minä tietysti yritin ensimmäiseksi. Näköjään vistassa kursori muuttuu nuoliksi eri kohdassa kuin siinä, mikä näyttää osoiden väliseltä rajalta. Etkö neuvoisi vielä kohteliaalla ja ystävällisellä tavallasi miten ohjauspaneelin inhottavasta sinisestä palkista pääsee eroon?
Eipä taida onnistua Vistassa tehtäväruudun piilottaminen. Toisaalta Vistassa on niin paljon asiaa liitetty nimenomaan tehtäväruutuun, että kenties siksi tällainen lopputulos.
- Vistanen
Joko olet keksinyt, miten Worksin Tehtäväruudun saa piiloon ? Se vie turhaan tilaa.
- vista ollut paras
Ihmettelen koneensa kanssa sählääjiä.W Vista basic on ollut minulla hyvin toimiva,sopiva ja huoleton kannettava vuosia.Ohjeita lukemalla,arviointikyvylläni olen osannut muokata koneen mieleisekseni mm.selain asetukset.Ostettu paras tietoturva toiminut hyvin.Kone kestää kun ei pelaa ja asettele turhia ohjelmia eikä käy hämärillä sivuilla eikä keräile eväste paketteja netistä.Uutta päivitettyä w8 käyttöjärj. konetta odotan vastenmielisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2696827SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p805431Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.1054375SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2693831Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat643579Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1463239Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2472893Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2752181SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden491704Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491585