E61: Rengaspaine 225/50/17

Perhelulla

Mitkähän olisi hyvät rengaspaineet BMW 525d Touringiin, kun rengaskokona on 225/50/17? Lastia ei yleensä ole kauheasti; enimmäkseen ajelen yksin, mutta ajoittain myös vaimo ja piltti kyydissä tavaroineen. Kiitos asiallisista kommenteista.

12

10941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paionene

      2,5-2.6 bar on semmoine aika hyvä.

    • reisska

      Ohjekirjan selailu aika-ajoin ei varmaan haittaisi. Toimii kahvinkeittimissä ja myös autoissa.

    • sitä parempi

      ei kannata olla kesimäärä, ole paras ja laita eniten ilmaa!!!

    • löytyy ovenpielestä

      Oven pielessä on ohjeet normaali- ja täyskuormalle. Eteen ja taakse on eri paineet. Löytynee myös ohjekirjasta.

    • Anonyymi

      2.0 eteen ja 2.4 bar taakse lukee ovenpielessä.

      • Anonyymi

        Nuo ovenpieliohjeet eivät vaan toimi Suomen olosuhteissa, ainakin rengasliikkeet väittävät.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nuo ovenpieliohjeet eivät vaan toimi Suomen olosuhteissa, ainakin rengasliikkeet väittävät.

        Niin, talvirenkaissa tosiaan voi olla tarve käyttää eri paineita kuin ovenpielessä suositellaan.
        Mutta mitähän ovat ne suomi-olosuhteet kesärengaskaudella? Hiekkateitä? Miten hiekkatien pitäisi vaikuttaa käytettävään paineeseen ja miksi Helsingissä pitäisi huomioida, että Pielavedellä asuessa saattaa joskus päätyä ajamaan hiekkatiellä?
        Sinällään suomessa ajellaan vähän viileämmällä kelillä joka alentaa rengaspaineita hetkellisesti, mutta kun tarkistaa paineet ulkoilman läpöisistä renkaista eikä +20C renkaista niin tuo erohan tulee kompensoitua kesärengaskauden alku- ja lopputaipaleella.


    • Anonyymi

      Minä laittaisin kesällä 2,5 Bar ja talvella 2,8 Bar.

    • Anonyymi

      Eteen 2,9 bar ja taakse 2,1 bar. Moottori painaa paljon joten sitä pitää kompensoida.

      • Anonyymi

        Noilla kompensaatioilla autosta katoavat ajo-ominaisuudet.


    • Anonyymi

      Sen verran luotan BMW:hen autovalmistajana, että mikäli renkaina on alkuperäissarja tai seuraava sarja samaa rengasmallia, niin tasan tehtaan suosituksilla mennään. Se alkuperäinen rengassarja on testattu ja BMW:llä hyväksytty. Paineet ovat siihen optimit maantieajoon, rata-ajoon on ohejissa omat paineet. KingKong ja PingPong-renkaita käyttävät sankarit ovat sitten eri juttu.

      • Anonyymi

        Juuri noin, pitää luottaa tehtaan arvoihin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      260
      9077
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      312
      6299
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1380
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1311
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1111
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      79
      1005
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      889
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      788
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      708
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      696
    Aihe