Dodge Caliberin parkkivalojen vaihto käy kätevästi pyöäkotelon kautta. Etenkin renkaan vaihdon yhteydessä kannattaa vaihtaa parkkivalojen polttimot. Homma hoituu jopa Leathermanilla. Ota pyörä pois. Irrota kaksi pientä ruuvia lokasuojan laidasta. Ota pois sisälokasuojan muovitulpat: yksi sivusta, kaksi edestä - alta. Taita sisälokasuoja taakse. (siinä on vekki taittamista varten) Polttimot käden ulottuvilla. Itse hain Biltemalta LED -polttimot jotka lienevät pidenpi ikäisiä.
Vastaukset 3
- olikinnn
harvinaisen selvästi asia selostettu,kiitos.Samalla tapaa voi vaihtaa ajovalon lamput,ei tartte mennä konepuolelle ahtaisiin paikkoihin.
- diidadii
Jepulista! Yritin ohjeiden mukaan renkaanvaihdon yhteydessä varoiksi vaihtaa parkkivalot, mutta haaveeksi jäi. Ensinnäkin ne nastat eivät meinanneet lähteä lainkaan lokareista irti ja sitten lopuksi huomasin, että ainakin mun calissa on vielä yksi nasta moottorin puoleisessa seinämässä kiinni, jota ei ollut mainittu lainkaan. No en alkanut sitä enää repimään irti, mutta ainakin muut nastat menettivät ryhtinsä tai hyvän pidon ja oli erittäin vaikeata saada ne takaisin. En ole kylläkään mikään remonttimies joten voi olla, että äijässä jotain vikaa vai enkö huomannut tehdessäni jotain oleellista? Onkohan vuosimallien lokarikiinnityksessä joitain eroja? Mulla 2007 malli. Muuten näytti, että jos nastat olisi irronneet kunnolla homma olisi ollut helppo tehdä sitä kautta.
- vaihtoon
....elikkä...nastat lähtee vetämällä tulppa pois holkista. Onnistuu leveällä ruuvitaltalla tms. Siis tulppa on kaksi osainen ja molemmat poistetaan. Eivä menetä pitoaan...rohkeasti vaan. Siis kaksi ruuvia pois ja ne kolme tulppaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 121766
- 81706
- 56678
- 46583
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?40567- 60542
Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44517Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71516- 26491
- 53463