Olisi tänä päivänä, Lutherin teesien paikka, mihinkä hän sen naulaisi.
Arvioikaapa itse, usko ei ole leikin asia siinä on kysymyksessä SUURET asiat.
Mitä se hyödyttää ihmistä jos jotakin ajallista voittaakin epärehellisellä tavalla, vaikkakin demokraattisesti, niin kuitenkin se on vääryyden PALKKA.
Arvioikaapa itse, usko ei ole leikin asia siinä on kysymyksessä SUURET asiat.
Mitä se hyödyttää ihmistä jos jotakin ajallista voittaakin epärehellisellä tavalla, vaikkakin demokraattisesti, niin kuitenkin se on vääryyden PALKKA.
Vastaukset 18
Vanhimmat
...jotain asiaa erityisesti tällä aloituksellasi?
Mihin porttiin Luther naulaisi teesinsä tänä päivänä.
Missä se sijaitsee, ehkä Tuomiokirkon oveen, jota en usko että siellä sen paikka olisi, joskin sinnekkin, se sopisi.
...avioero- ja alkoholiasia siellä taustalla on koko ajan, joista ei kukaan muu ymmärrä kuin Vakas.
Asian oikaisevan, mitä vim-lä on taustalla olen jo sanonutkin, se on kierous, joka vaikuttaa jos sille antaa vallan itseään toteuttaa.
En tosin ymmärrä että uskovainen voi olla noin salakiero, kieroutta peitelään jos jolalkin, samoin kuin Jumalan sanan totuuksilla peitetään Jumalan sanan totuus.
vlm, moni muukin kierottaan peittelee demokratialla, mutta kun sitä kATSOMME, NIIN DOMOKRAATTISETI ON MYÖS PÄÄTETTY, ETTÄ JOS DEMOKRAATTINEN PÄÄTÖS RIKKOO YHDENKÄÄN JÄSENEN OIKEUTTA, NIIN SE ON LAITON.
Siis laiton demokraattinen päätös on vlm-n ja muittenkin ase totuutta vastaan.
...lienevätkö teesien aiheena avioero ja alkoholi? vakas, täytyy sanoa, että vaikka olen jo parin kuukauden ajan lueskellut kommenttejasi avioerosta, en ole päässyt asiassa ollenkaan "ällän päälle". minusta sinusta paistaa rakkaudettomuus ja lakihenki avioeroasiassa ja alkoholikysymyksessä pehmeys. en halua käyttää ilmisua "hempeys", koska se tuo minulle liiaksi mieleen seiskytluvun.
joka tapauksessa, miksi et sano suoraan, että hyväksyt avioeron sellaisenaan? kyllä olisi itselläkin helppo välillä nähdä asia inhimilliseltä kantilta, kun on vaikeaa, panna Jumalan sana sivuun ja hyväksyä ero sellaisenaan, ilman pilkun viilaamista ja toisen syyllistämistä! MUTTA kun muistaa sen, että kukaan ei ole täydellinen ja kaikki ovat "poispoikenneita", niin silloin tulee tärkeimmäksi kysymykseksi, olenko itse täydellinen. ja sitä myöten halu antaa anteeksi.ja siihenhän Jeesuskin kehottaa omiaan. armahtamiseen ja anteeksiantamiseen. ei omalla erinomaisuudella elvistelyyn. vaikkakin olisikin se vääryyttä kärsinyt osapuoli!
Sen ristiinnaulitun jonka näin ei ollut ryöväri vaan Jumalan Pyhä.
Ja se näkyy siellä ristillä sovittajana, ja synteimme tähden kärsivänä.
Sillä ilman veren vuodatusta ei ole yhtään syntein anteeksisaamista.
Laita se väärä opetuskin veren pestäväksi.
Lakihenkikin olisi hyvä saada kitkettyä pois seurakunnasta, sillä miehen viha ei tee oikeutta.
Hymyilemaan.
sinusta paistaa rakkaudettomuus ja lakihenki avioeroasiassa ja alkoholikysymyksessä pehmeys. en halua käyttää ilmisua#hempeys# se paistaa sinussa ja monessa muussakin,. juuri tuon avioeroasian yhteydessä.
J alkihenki tulee usein esille tästä asiasta puhuttaissa.
Joten haukut väärän puun alla, käki on toisessa puussa.
#ilman pilkun viilaamista# i se ole pilkun viilaamista jos asian esittää niinkuin se on, ja ollakkin pitää.
Elvistelee joka Elvistelee. jokainen tuntee oman Elvistelynsä , joskin luulen ETTEI "ELVILLÄ" ole siihen mitään osaa eikä arpaa.
...anteeksi vain, mutta käytät niin kiemuraista kieltä, ettei siitä ota erkkikään selvää;)vlm:n kommenteista paistaa raitis uskon henki. itse en löydä mitään kieroutta tai epädemokraattisuutta hänen puheenvuoroistaan.
...elvistely viittaa kylläkin poptähti-elvikseen, jos tiedät nimen;)
Mutta teoissa sitäkin enemmä, ja kyllä siellä kirjoitiuksissa ne ovat, mutta olet varmaan niitä joo joo miehiä, ja arvioita hänen vetävän pitemmän korren kun hänellä on niin suuri KANNATATJAJOUKKOKIN.
Muttei joukon suuruus ole koskaan taannut voittoa eikä sitä että oltaisiin oikeuden asialla.
Hänestä vaan TEESIEN sijhainnista kysyin, ja varmaan sen naputtelisit minun oveeni mielelläsi.
Mutta se taitaakin olla niin että monistuskone suriisee, ja ne tuleekin vl-lien oviin.
Lue siitä kotiinpalattuasi, kun maitokannua käy täyttämässä.
...olen nainen, mutta se ei olekaan asian ydin;) itse asiassa vlm:n puheet "vastaavat henkeen". tunnet varman ilmauksen? sinun puheesi taas eivät, sanon sen suoraan. nimesi näytti olevan joulutervehdyslistalla, tuli näes päivämies tänään. oletko paljonkin keskustellut näistä asioista omassa kotisiionissasi? vai käytkö keskustelua pelkästään täällä? ja miksi?
Miltä sivulta voin sinut löytää.
En nyt ihmettele että vastaa henkeen, onhan asia pimitettynä ollut jo vuosisadan.
Joten se henki on tottumusasia ei niin että se vastaisi totuuteen niinkuin pitäisi.
Jumalisen ihmisen henki , sen tulee rakastaa totuutta, ja vihata vääryyttä.
Ja jos henkesi sen jälkeen sanoo aamenta, niin sitten se ottaakin ja vihaa vlm-n juttuja.
Tiedän täysin ettei monellakaan, ole rakkaus totuuteen vaan sen peittämiseen, se yhtyy, kun ei muuta uskalla.
Pelkureille ei ole luvattu palkintoa , ja rintamakarkureille, niin onhan se Daavidkin ollut jopa kokonaan sodasta pois eikä saanut kuin luitten rutinaa , mutta kuitenkin, jos rehellinen olet niin et kuitekaan roskana pidä puheitani.
Täällä on puhuttu asia jo läpikotaisin, toki reaaliajassa juttelu tökkää hyvin varhain.
Mutta se ei kuitenkaan muuta asiaa , että enemmistö oliis oikeassa, no hankala kivi pitää jotenkin poistaa, eihän salavuoteessa makaava tahtoisi sitä julkisuuteen.
Ja niitä on keskuudessamme enempi kuin luuletkaan.
..pornaisten kohdalta, viimeiseltä riviltä. :)
Teillähän siellä on perheitä, yksinäistenkin on siellä hyvä asua on paljon lapsia.
Hyvää ja rauhallisen onnellista Joulua pornaisiin, sekä Onnellista ja onnekasta uutta vuotta.
....paljon on täällä perheellisiä ja erityisesti nuoria perheitä! rauhallista ja siunattua joulua sinullekin, vakas, ja hyvää uutta vuotta!
Meillä Korpelalaisuudessa saarnataan kansan kielellä. Asioiden ymmärtämistä havainnollistetaan ja toteutetaan myös käytännössä. Osaamme yhtyä kansaan.
Olen melkoisen varma että se portti johon teesit kirjoitetaan on Luterilaisen kirkon ovet. Niin paljon se on poikennut totuudesta.