Fundamentalismi on halua säilyttää tietty hierarkian tyyppi, joka perustuu liittoutumisen psykologialle ja jota luopuruuden helppous ja kasvava todennäköisyys uhkaavat. Fundamnetalistinen väkivalta on toimintaa, jonka tarkoitus on lannistaa potentiaalisia luopioita osoittamalla luopuruuden kova hinta. Fundamentalismiin liittyy neljä keskeistä piirrettä:
1. Fundamnetalistiset ryhmät pyrkivät valvomaan toistensa julkista käyttäytymistä.
2. Fundamnetalistiset ryhmät pyrkivät rankaisemaan uskonnollisten normien rikkomista näyttävästi ja julkisesti.
3. Fundamentalistinen väkivalta on pääosin suunnattu saman kulttuurisen yhteisön jäseniä, ei ulkopuolisia vastaan.
4. Fundamentalistien pääasiallisena hyökkäyksen kohteena on yleensä oman uskonnollisen perinteen modernisoitunut ja paikallinen muoto.
Lähde:
Pascal Boyer: Ja ihminen loi jumalat, s. 334-335. Helsinki: WSOY, 2007. ISBN 978-951-0-31815-7
Löytyykö fundamentalismia?
metaskeema
18394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
yöllä Metaskeema?
Sattumalta olen nyt valveilla. Siksi en nuku. Miksi sinä keskustelet minun henkilökohtaisista asioista, kun tämän keskustelun tarkoitus on jotain aivan muuta minun mielestäni? Et muuten nuku itsekään.
kirjoitat nukkuessasi?
tosiaan, en huomannutkaan. Niin, keskustella asioista, joissa ei ole päätä eikä häntää ja jotka eivät oikeastaan jaksa kiinostaa pätkääkään... ... Mutta olen toki huomannut, että jotkut jaksavat vuodesta toiseen. Ei se mihinkään johda, Sitten kuollaan pois. OK?
Onko se tavatonta?
miten Sinut ulostettiin Jumalan valtakunnasta?
Tuo kuolemakin saattaa olla vielä melko kaukana, mutta eihän sitä tiedä aina etukäteen.
Minulle on aivan sama, mitä siellä ry:llä tehdään. Minua eivät puhujat enää huijaa opeillaan.
Joku yrittää valvoa öistä kirjoitteluani. Selvä fundamentalisti.
saat jonakin päivänä parannuksen armon? Kirjoitatko Sina sittenkin täällä niin kuin Weha? Weha tosin on keskimääräistä tyhmempi, jolla on jokin kummallinen saarnatauti, mutta ei taitoa. Sinä olet älykkäämpi. Sina ehkä sydämessäsi tiedät että ei ole mitään syntilistoja eikä armon ehtoja. Uskomisen asia on äärimmäisen yksinkertainen. Jumalan armoon on syytä trakertua silloin kun se löydettävissä on. Kaikkea mukavaa ja hyvää Sinulle, Metaskeema!
olemme huolissamme Sinun kuolemattomasta sielustasi. Terveisin Oulun Punaniskat.
palstalle Metaskeeman iloksi: http://www.xa-xa.org/uploads/posts/2009-03/1237753186_1237445344_detishki_27.jpg
http://www.tappari.net/xty-7.jpg
Fundamentalismi on halua säilyttää tietty hierarkian tyyppi, joka perustuu liittoutumisen psykologialle ja jota luopuruuden helppous ja kasvava todennäköisyys uhkaavat. Fundamnetalistinen väkivalta on toimintaa, jonka tarkoitus on lannistaa potentiaalisia luopioita osoittamalla luopuruuden kova hinta. Fundamentalismiin liittyy neljä keskeistä piirrettä: 1. Fundamnetalistiset ryhmät pyrkivät valvomaan toistensa julkista käyttäytymistä. 2. Fundamnetalistiset ryhmät pyrkivät rankaisemaan uskonnollisten normien rikkomista näyttävästi ja julkisesti. 3. Fundamentalistinen väkivalta on pääosin suunnattu saman kulttuurisen yhteisön jäseniä, ei ulkopuolisia vastaan. 4. Fundamentalistien pääasiallisena hyökkäyksen kohteena on yleensä oman uskonnollisen perinteen modernisoitunut ja paikallinen muoto.
Tuollainen fundamentalismi rajoittaa ihmisten vapautta uskoa siten kuin he haluavat ja varsinkin elää sellaista elämää kuin haluavat.
sinulta, juuri noin se menee. Ihmisen paha piirre ja perisyntiä on että on taipumus ja halu alistaa toista ja toisia ihmisiä oman tahtonsa alle. Pahimpana ja raaimpana keinona ihmisellä tähän on hylätä ja eristää ihminen yhteisöstään. Tämä ilmenee kaikkinaisena kanssakäymisten välttelynä ja syrjintänä, jota voisi ilmaista nykymuuodin sanalla, rasismina.
Tämän palstan vl:iä arvostelevat ovat jotakuinkin noita: 1. Fundamnetalistiset ryhmät pyrkivät valvomaan toistensa julkista käyttäytymistä. 2. Fundamnetalistiset ryhmät pyrkivät rankaisemaan uskonnollisten normien rikkomista näyttävästi ja julkisesti. 3. Fundamentalistinen väkivalta on pääosin suunnattu saman kulttuurisen yhteisön jäseniä, ei ulkopuolisia vastaan. 4. Fundamentalistien pääasiallisena hyökkäyksen kohteena on yleensä oman uskonnollisen perinteen modernisoitunut ja paikallinen muoto.
Minä en ainakaan ole tällä palstalla missään vaiheessa hyökännyt mitään modernia paikallista uskonnollisen perinteeni muotoa vastaan. Sehän olisi mahdotontakin, koska en ole lainkaan uskovainen. Muutenkaan en ole käyttänyt väkivaltaa, mutta olen voinut välillä käyttää sellaista kieltä, joka suostuttelee luopumaan uskosta. Siinä ei ainakaan ole kyse uskonnollisesta fundamentalismista. Ehkä tarkoititkin joitakin muita keskustelijoita.