Siunattu hulluus suomalainen roud movie

Rauni Mollberg ohjaama ja Aapelin (Simo Tapio Puupponen) kirjasta muokkaama tarina veljeskatraasta matkalla hullujenhuoneelle. TV-minisarja oli jo ilmestyessään aivan huikea ja sisältää klassisia kohtauksia jotka muistaa kirkkaasti vielä 34 vuoden takaa. Nyt kun Teema uusi sarjan, jonka talletin kovalevylle, hersyttää yhä mehevät naurut. Sarja ei ole menettänyt hohtoaan vuosien saatossa eikä ajan hammas ole tähän timanttiin pystynyt. Ilmeistä klassikkoainesta vaikka TV:lle onkin tehty. Mitenhän on, onko sarjaa tarjottu ulkomaisille kanaville? Uskonpa sen uppoavan myös muualla ajattoman tarinansa ja henkilöidensä vuoksi. Rummukaisen veljeskatraan Mikko Nousiainen Anana, Toivo Tuomainen Vilippuksena, Martti Kuosmanen Elmerinä ovat aivan huikeita. Heidän tyyppinsä ovat erinomaisia ja roolinsa näköisiä, heitä ei voi kuin rakastaa elää heidän matkassaan. Entä Aimo Saukko Lempisenä? Huikea sutkina vankikarkurina jolla on sana hallussa. Maritta Viitamäki Ruusuna on raikkaan iloinen ja viehättävä iskiessään Elmerin. Pentti Viljanen kapakan Nestorina, ilmeisesti viimeisimmissä osissaan, erinomaisena lierona. Veijo Pasanen Yläkansakoulunopettaja Wilhelm Horsmana tarinan kertojana on aina yhtä vakuuttava kuin aina. On vain niin hyvänmielen kertomus josta ei pahaa sanaa ole. Vaimo kertoi, että hän oli ihmetellyt nuorempana mitä naurettavaa koko jutussa oli hänen isänsä hekotellessa sitä katsoessaan. Nyt vaimokin hytkyi mukana tarinaa katsoessa.

7

2118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostaa

      Mistä tämän elokuvan voisi ostaa dvd.nä Voi mennä vuosia seuraavaan uusintaan. En pystynyt katsomaan teemalta.

    • Hyviä on vähän, pahoja vielä vähemmän - mutta meitä sinunatusti hulluja lukematon määrä...

    • eläväruumis

      Ami Saukon mainio repliikki sateisella maantiellä seljällänsä vangin vetimissä maatessaan: "En ole kuollut, en vähääkään....!!" :-) :-)

    • taas_Teemalla

      Kylläpä oli nykysilmin katsottuna elähtänyt sarja. Näyttelijät kuin puupökkelöitä.

    • huikeaapökkelöö

      Toki johonkin 007:ään verrattuna ehkä jonkin verran verkkaisempaa, mutta nimenomaan nuo erinomaisten näyttelijöiden mahtavat puupökkelösuoritukset hakevat vertaistaan Suomen elokuvahistoriassa. Samoinkuin loistava ohjaustyö. Onneksi löysin dvd:n.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      304
      3011
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2027
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1794
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1347
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe