Kappaleessa Midas on seuraava pätkä:
... ja hän aatteli mitähän vielä tekisin tässä
taidan iskeä taikasormeni kansan moraaliin
vaik on ruvella perse niin paidat on siliämässä.
Mitähän tuo ruvella perse ... kohta oikein tarkoittaa?
vaik on ruvella perse
niin paidat on siliämässä
8954
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
että kyseessä on anaaliseudulla ilmenevä kuivuneen veren karstottuma. Voihan kyseessä olla myöskin kielikuva, ihminen on istunut paljon (esim. liian kauan virassa) elikkäs istunut perse ruvella. Juicen kirjoittamana se voi tarkoittaa ihan mitä vaan.
Tuo kielikuva kuulostaa uskottavammalta kuin se anatominen kuvaus. Meinaan, kun se on Juicen tuotantoa.
VAIKKA on ruvella perse, NIIN paidat on siliämässä. Siis paidat ovat siliämässä siitä huolimatta, että anaalialue on arpikudoksen peitossa? Mistä moinen yhteys? Mikä tässä on logiikka?
Vaikka perse on ruvella mietinnöissä istumisesta niin uusia virkoja ynnä muita valkokaulushommia hamutaan. Senpä vuoksi paidat ovat siliämässä tulevaa käyttöä varten.
Oon aina ajatellut Juicen tarkoittaneen kansan moraalia sellaiseksi että vaikka ollaan perse auki niin paidat on siliämässä.
On kielikuva tehdä töitä perse ruvella, ts. tehdä pitkiä työpäiviä. Mutta sitä en tiedä, miten se sopisi tuohon Midakseen.
Jos ajatuskulkuasi jatkan, niin voisiko sopia näin: duunari tekee töitä perse ruvella, kun taas herra käyttää silitettyjä paitoja. Kyse siis on kansan moraalista, jossa duunari haluaa herraksi? vai haluaako hän vain näyttää herralta?
taidan iskeä taikasormeni kansan moraaliin: vaik on ruvella perse, niin paidat on siliämässä. Midas päätti siis muuttaa kansan moraalia niin, että ne omaksuvat herrojen elkeet (silitetyt paidat) vaikka itse asiassa ovat vain duunareita.