Mitä mieltä olette siitä, että en pidä isyyslomaa, vaan otan vastaavan määrän sairaslomana?
Saan sairaslomaa melko helposti väsymykseen vetoamalla, koska olen epileptikko ja töihin meneminen edellyttää autoilua.
Sairaslomalta saisi täyden palkan ja sitä voi pitää tasan silloin kun perhe tarvitsee.
Isyysloman sijasta sairaslomaa?
Isukki....
12936
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Töissä varoittava esimerkki tyypistä joka otti paljon Sairaslomia. Millon sormi millon nilkka. Laman saapuessa tyypppi sai heti monoo...... Eli kohtuudella lomia.
Koskapa olet jo muutenkin "vajaa" sinut poistettaneen huonon työpanoksesi vuoksi ensimäisten joukossa näin lama-aikana. Anna mennä vaan. Kotiinhan kuulutkin, jo moraalisikin vuoksi.
sinun kertoa tutuille ja lapsellesi myöhemmin, että et viitsinyt pitää edes isyyslomaa. Enemmistö nykyajan isistä sen nimittäin pitää. Etkö tiedä, että on arvonnousua työpaikoilla pitää isyysloma. Naisten silmissä isyyslomalaisen arvostus nousee huomattavasti.
isyyslomalaiselle kun virman naisten tuloo sua ikävä.
...olevansa isyyslomalla!!! Vain työnantajan edustajalle vien vaivihkaa lääkärintodistuksen, eikä hän voi tietenkään asiasta muille sen enempää puhua.
ja on todella tylsää, että viitsit ees kysellä tuollaista mahdollisuutta.
...jos lääkäri on todennut, ettei henkilö ole työkykyinen. Silloinhan EI SAA mennä töihin. Lisäksi voin vedota lääkitykseeni, joka lisää väsymystä ja väsymyksen vaikutusta.
Lääkärille valehtelu on moraalisesti väärin. Lääkäri ei sinua työkyvyttömäksi totea, jos et puhu palturia ja liioittele väsymystäsi. Saa sen isyyslomankin ajankohdan itse valita. Sen myös kustantaa valtio, ei työnantaja. (Jos työnantaja antaakin ajalta palkkaa, niin kela maksaa työnantajalle isyysvapaan päivärahat.) Surkea työntekijä olet, jos nyhtäät rahaa työnantajalta sellaiseen, mikä ei ole sen velvollisuus.
Jokainen lääkäri tietää, että epilepsialääkkeeni aiheuttaa väsymystä ja lisää rajusti herkkyyttä väsymyksen vaikutukselle. Ei tarvitse väitellä eikä kenenkään kusettaa ketään.
kusetusta tuo on, vaikka kuinka kiemurtelisit. Toivottavasti saat monoa. Ainakin kirjoituksesi jälkeen kaikki sen lukeneet tietävät nyt epäillä epileptikoiden moraalia, ja sen että kaltaisesi henkilöt kusettavat surutta tarvittaessa. Kukaan ei ottane töihin tollasia, onneksi olkoon olet ollut epilektikoiden maineelle hallaksi.
Olen raskaana oleva epileptikko ja nyt tiedän miksi sairaslomaa on niin vaikea saada. Sinunlaisesi ovat pilanneet meidän kaikkien maineen. Onneksi on vuosilomapäivät ja varhennettu äitiysloma..
etkä mitään muuta. tai joo, ahne ja valehtelija oot.