Stilon ajovalonpesimet vuotavat?

Missä vika? Kun käyttää tuulilasinpesuria (ja samalla ajovalojen pesureita), niin nämä ajovalojen esiinnuosevat ruiskijat jäävät vuotamaan. Tip, tip, tip tiputtaa auto alleen tuulilaisnpesunestettä näistä ajovalojen esiinnousevista pesureista. Onko tämä jokin tyyppivika?
6706
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sama vika kaikilla "vioilla". Kuka korjaa, jos letku irtoaa - DELTA.

Äänestä
  • Minulla vuotaa vain nuo ajovalojen pesurit niiden käytön jälkeen. Ärsyttää...

    Äänestä

Itselläkin Stilossa vuotaa kuskin puolen suutin.Ensin epäilin vuotavaa letkuliitosta,mutta eipä ollut siinä vika.Kysäisin asiaa Deltasta.Sanoivat että kyseessä on suuttimessa oleva takaiskuventtiili,joka on ruvennut vuotamaan.Korjaus maksais n.100eur/puoli.Oma korjaus oli että jätän säiliötä täyttäessä säiliön neljänneksen vajaaksi,eli nestepinta on alempana kuin pesusuutin.Silloin ei vuoda.

Äänestä
  • Kiitos kokemuksesi jakamisesta. Ehkä minulla on juuri tämä vika. Ja hyvä tietää, että korjaus on yhteensä 200 euroa, jos teettää Deltalla. Taitaa olla pesunestesäiliö nyt parissa päivässä vuotanut niin paljon, ettei enää vuoda matalan nestepinnan takia... Halvin vaihtoehto on siis olla tekemättä toistaiseksi mitään.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Kiitos kokemuksesi jakamisesta. Ehkä minulla on juuri tämä vika. Ja hyvä tietää, että korjaus on yhteensä 200 euroa, jos teettää Deltalla. Taitaa olla pesunestesäiliö nyt parissa päivässä vuotanut niin paljon, ettei enää vuoda matalan nestepinnan takia... Halvin vaihtoehto on siis olla tekemättä toistaiseksi mitään.

    Minä poistin sulakkeen lampunpesimiltä jonka seurauksena pesunestettä ei hukkaannu yhtään lampuille.

    Äänestä

Luultavasti takaiskuventiileissä on roskia käytä pesureita jonkin aikaa kun lisäät vettä käytä suodatinta niin ei tule roskia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


missä vika? kirjoitti:

Missä vika? Kun käyttää tuulilasinpesuria (ja samalla ajovalojen pesureita), niin nämä ajovalojen esiinnuosevat ruiskijat jäävät vuotamaan. Tip, tip, tip tiputtaa auto alleen tuulilaisnpesunestettä näistä ajovalojen esiinnousevista pesureista. Onko tämä jokin tyyppivika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu