Pakollinen mediamaksu kaikilta on köyhimpien kyykyttämistä. Vasemmiston linjan pitäisi olla se, että Yle kustannetaan valtion budjetista. 175 euron maksu on iso raha monelle. Pienituloisilla ei myöskään ole varaa kummoisiin laitteisiin, joten tasamaksu on jo sen vuoksi epäoikeudenmukainen.
Köyhimmät unohtui
mediamaksussa
2217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Oletettavaa on, että sosiaalitoimi maksaa tulevaisuudessa toimeentulotukea saavien TV-maksun. Opiskelijat saavat taas yhden lisätaakan, koska opiskelijat ovat toimeentulotuen ulkopuolella. Opiskelijat tulisikin jättää TV-maksun ulkopuolelle.
laajennettuun perusosaan, mikä kuitenkin käytännössä menee sapuskaan. Soosusta ei saa mitään, jos omistat vaikkapa auton, se on myytävä. Työkkäristä saa karenssin jos ei ole autoa. Jotain mätää?