Risicum

"kanta-asiakas"

Hei! Onko nämä puheet nyt kuinka totta, että Risicum ei välttämättä myönnäkään vanhoille asiakkaileen uusia isoja (700-1000€) vippejä? Itse olen juuri maksanut Risicumin viimeisen erän pois ja tarkoitukseni oli ottaa uusi iso vippi parin viikon kuluttua jolla maksaisin sitten kaksi muuta vippiä pois. Tämän jälkeen minulle ei enää jäisi kuin Risicumin vippi jäljelle jonka maksettua olisin kokonaan vapaa vipeistä. Nyt alkoikin pelottamaan, että suunnitelmani kusee ja joudun tekemään maksusuunnitelmia perinnän kanssa tai jotain vastaavaa. En mielelläni alkaisi värkkäämään perintäfirmojen kanssa vaan hoitaisin asiat tuolleen helpommalla tavalla järjestykseen. Eikä tuo Risicumin 3 erän vippi varmasti edes paljon eroa perintäkustannuksista jne. Eli onko täällä paljon porukkaa joilla pitäis olla tiedot kunnossa, mutta Risicum on silti hylännyt esim 3 erän 900€ lainahakemuksen? Asiallisia vastauksia kiitos.

9

2149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suuresti***

      Mä olen saanut Risicumilta 400€ ja 1000€ lainan yhtäaikaa vaikka pari kertaa aikaisemmin olen maksanut heille velan perintätoimiston kautta. Samoin OKmoneysta on saanut vaikka on Riscumista ollut avoinna vippi/peinnnässä. Toisaalta voi vaikuttaa positiivisesti tuohon 1000€ lainan saamiseen se, että olen aikaisemmin ottanut Joustolainan ja maksanut sen takaisin..

      • oli...

        eli, otin ensin Risicum 1000 euron lainan ja se on siirretty Nordea Collecton, Ruotsi. Ja tuli viikon aikana tekstiviesti että jos vastaat tähän saat 500 euron lainan Risicum. Otin molemmat. Makselen Nordea Collectorin lainaa 2 kk eräpäivästä jälkeen. (Ps. jo toinen kerta?) ja sain uuden lainan. Monelle firmalle riitää että olet hoitanut velkasi pois, vaikka perinnän kautta ja saat heti tai karenssin 3-6 kk jälkeen uutta lainaa. Ja näinhän sen pitäisi mennä.


    • en tajua

      Yritin tällä viikolla samaa keinoa. Mulla luottotiedot ok, mutta pari muuta vippiä eri puljuista myös olemassa. Ne siis ei vielä edes perinnässä tms, vaan toinen vasta pari pv myöhässä. En saanut Risicumista lainaa. Em käsitä miksi. No otin sitten ferratumista uuden lainan, jolla lähti edelliset vipit maksuun. Onneks ens kuussa tuleekin rahaa sitten, joten pääsee vipeistä.

    • ihmetteleee..

      On muitakin vaihtoehtoja Credit24:n 900 euron laina 90 päivän laina-ajalla on hinnoiteltu identtisesti risicumin kanssa eli takaisinmaksu on yhteensä 1095 euroa (kulut siis 195 euroa). https://www.credit24.fi:443/index.html Ostosrahan 1000 euron laina 120 päivän laina-ajalla on noita molempia halvempi koska siinä takaisinmaksu on 1112,60 euroa (kulut siis 112,60 euroa). http://www.ostosraha.fi/index.php

    • kuin...

      lisä velka...ja voit maksaa vipit pois 5-6 erässä.

    • honsu 87

      Rahaa saa varmasti, jos on takaisinmaksukykyinen ja luottotiedot kunnossa. Kun katsoo rinnakkain eri kulutusluottoja ( http://www.kulutusluotto.org/ ) niin ei noilla nyt loppupelissä dramaattisia eroja ole. Toki vertailemalla säästää kivasti, mutta ehdot ovat samantyyppiset (eroa ikärajoissa, takaisinmaksuvalmiuden tarkistustavoissa jne. toki)

    • melissa

      varoituksen sana,jos haette risicumista isompaa lainaa,mutta teillä on JOUSTOLAINA ei tipu!Aiemmin sai.

      • on normi

        Riisikumin kusetusta


      • Risicumii
        on normi kirjoitti:

        Riisikumin kusetusta

        risicumilta kyllä irtoaa aika monenlaista lainaa http://www.pikavippi.ws/risicum/

        Mutta jos vippaa niin kyllä mun mielestä risicum on ihan pätevä yritys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      468
      8442
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5800
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      254
      4748
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      56
      4589
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      62
      4099
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3920
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3722
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1688
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      93
      1192
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      847
    Aihe