Ensi kesän suviseurojen yhdeksi teemaksi voisi ottaa "Pelot, joita esiintyy vanhoillislestadiolaisuudessa". Tuossa alempana metaskeemalla oli jo alustavaa listaa.
Tällaisten pelkojen läpikäyminen yhdessä keskustellen olisi varmasti kovasti eheyttävää, kun huomaa, ettei ole pelkoineen yksin. SRKlle kannattaisi ehdottaa tällaista teemaa.
Suviseuroille teemaksi
VL-PELOT!!
3241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
pelätä. Sellainen taas ei osaa pelätä jonka pitäis oikeastaan osata pelätä. Nämä asiat voi siis kääntyä näin nurinpäin.
tarvitsee pelätä?
Pitääkö vl:t katollista kirkkoa kristillisenä kirkkona? Katselin TV jumalanpalvelua ja kauhukseni huomasin, että se onkin katolinen messu Paavin kunniaksi! Kaikkea sitä joutuu näkemään! Harhaoppi toisensa jälkeen tuli esiin: rukoiltiin Mariaa ja pyhimyksiä rukoilemaan, mutta sitten tuli Paavin korottaminen siten muka Pietarin asemaan - Pietari oli vain yksi apostoli ei sen kummempaa ei hän sanonut viimeistä sanaa, edes UT:ssa kun apostolit kokoontuivat: Ap. t. 15:13 Kun he olivat lakanneet puhumasta, lausui Jaakob: "Miehet, veljet, kuulkaa minua! 1.) Oppi oli yhden jakeen varassa ja kaiken lisäksi väärin tulkittuna! Ei Pietarin varaan rakennettu seurakuntaa vaan Jumalan sanan perustalle. Hutera on katolinen kirkko, jos se edes yrittää ihmisen (paavi) varassa tehdä matkaa! Yhden jakeen oppi on aina vastoin kaikkia tulkinta sääntöjä. Mitä tulee kuolleiden ihmisten rukoilemiseen, ollaan myös Raamatun opin ulkopuolella. Mutta harhaoppien ulosheittäminen on tosi vaikeaa erehtymättömälle kirkolle! Eikö olekin!