Anneli on fiksu likka

Tässä... http://www.verkkoapila.fi/opencms/opencms/apila/news/articles/3682.html ...on ensimmäinen aihe, josta minä löydän syytä kiittää Jäätteenmäkeä, joten teen sen. -Jäbä
7283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Aikoinaan mollasin Annelia melkoisestikin, ja aiheesta, sillä olihan hänen käyttäytymisensa 2003 vaalien alla katalaa, kun valheillaan sai täpärästi aikaan sen, että erinomaisesti kaksi vaalikautta toiminut hallituskoalitio ja viime vuosikymmenten paras pääministeri saivat väistyä, vaikka niille olisi ollut vielä paljon tarvetta. Mutta Anneli sovitti tekosensa maksamalla niistä kalliin hinnan, eikä lyötyä enää saa lyödä. Anneli on kyllä punamultamimmi, ilman muuta, mutta viime vuosina hänellä on ollut useita ulostuloja näkemyksin, joita olen pitänyt viisaina ja kannatettavina. Kuten nytkin. Ihmisenähän Anneli on livenä nähtynä paljon sympaattisempi kuin hänestä tv:n kautta välittyvässä kuvassa. Kokemukseni tästä rajoittuu tosin vain yhteen, n. 15 minuuttia kestäneeseen tapaamiseen, jossa kyllä aivan kahden kesken puhuimme monista asioista, mutta emme lainkaan politiikasta, ja siitä tapaamisesta kerroin silloin täälläkin näin: >> Kanssani samanaikaisesti oli Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähdössä matkalle myös Anneli Jäätteenmäki. Kun hän istui yksin, eikä vapaita paikkoja paljonkaan ollut, pyysin ja sain luvan istuutua hänen pöytäänsä. Meillä oli oikein kiva varttitunnin juttutuokio, jossa puhuimme matkoistamme ja muusta, mutta emme ollenkaan politiikasta. Anneli ei ollut menossa Brysseliin, vaan Barcelonaan, jossa oli jonkun EU-porukan kokoontuminen. Hänen koneensa lähti hieman ennen kuin minun ja ystävällisesti minulle hyvää matkaa toivotellen hän poistui. Tuollaisessa tilanteessa tavattuna hän todellakin oli niin mukavan ja kaikin tavoin miellyttävän, suorastaan lämpimän tuntuinen ihminen, että en ihmettele, että kepu hänet aikoinaan puheenjohtajakseen valitsi. Melkein teki mieleni hänelle sanoa, että ”oi, miksi sorruitkaan sellaiseen vilpistelyyn, joka johti niin noloon lopputulokseen”. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000029367737 Minä olin tuolloin lähdössä Ranskan Provencen kierrolle ja lentoni oli Nizzaan, kuten linkkijutussani kerron.

Äänestä
  • pääministeri aines'

    Äänestä

  • Anneli lankesi asiaosaamattomuuteen, tai paremminkin jurismiinsa. Hän lähti taistoon Lipposta vastaan sinällään oikealla asialla, mutta väärin keinoin. Hän hommasi itselleen "todisteet", Mannisen faksaamat asiakirjat, mutta ei osannut käyttää niitä. Lipponen oli amerikkamyönteinen lipoja, ja hän jouti siitä tilille. Jäätteenmäki oli valitettavasti kykenemätön todistamaan Lipposen vehkeilyjä poliittisesti, hän turvautui jurismiin, sittemmin valehteluunkin. Palstalla on Jäätteenmäkeen verrattava asioiden "todistelija", Mielipidepankki. On säälittävää lukea kun MPP todistelee omia mielikuviaan, ja väistämättä niistä tulee mielee Anneli. Siinä meillä kaksi tolloa

    Äänestä

  • punikki??? kirjoitti:

    Anneli lankesi asiaosaamattomuuteen, tai paremminkin jurismiinsa. Hän lähti taistoon Lipposta vastaan sinällään oikealla asialla, mutta väärin keinoin. Hän hommasi itselleen "todisteet", Mannisen faksaamat asiakirjat, mutta ei osannut käyttää niitä. Lipponen oli amerikkamyönteinen lipoja, ja hän jouti siitä tilille. Jäätteenmäki oli valitettavasti kykenemätön todistamaan Lipposen vehkeilyjä poliittisesti, hän turvautui jurismiin, sittemmin valehteluunkin. Palstalla on Jäätteenmäkeen verrattava asioiden "todistelija", Mielipidepankki. On säälittävää lukea kun MPP todistelee omia mielikuviaan, ja väistämättä niistä tulee mielee Anneli. Siinä meillä kaksi tolloa

    että Anneli nosti lopulta Lipposen niille kuuluisille "nahkurin orsille". Kannattikohan Lipposen alkaa riitelemään Alma-median avustuksella? Jos Lipposella olisi ollut pikkuisenkaan pelisilmää niin olisi huomannut niin kuin Sokea Reettakin huomasi että ei olisi kanattanut. Onneksi Lipposella ei oollut sitä pelisilmää. Oli Suomen onni että Lipponen joutui Siperian opetettavaksi. Olisi pitänyt joutua jo aikaisemmin.

    Äänestä

  • Tekokorea apina.

    Äänestä

  • En voi aivan sanoa samaa siitä, että olisin aikaisemmin huomannut Jäätteenmäeltä yhtään järkevää poliittista avausta. Hyvä, että tuli edes tämä yksi. Minusta hän enimmäkseen laukoo tyhjiä fraaseja, kuten että "nyt tarvitaan uutta näkemystä, uusia visioita, uusia vaihtoehtoja", mutta jättää aina sanomatta, mitä nämä näkemykset, visiot ja vaihtoehdot konkreettisesti olisivat. Jäätteenmäki oli hiljattain pressiklubissa, jossa Lif Salmen ja joku toinen journalisti tämän piirteen toivat myös esiin. -Jäbä

    Äänestä

on jotenkin demujen perseestä. Ei kai nyt missään puolueessa ole niin pöljiä enää, että edes hyväksyisivät tuota eduskunnassa. Senhän näkee. Jos Urpilainen pitää tuosta turpansa kiinni, jottei uhkaa yleislakolla, niin silloin on demujen etsikkoaika viimeistän mennyt. Vaikka kyllähän se meni jo sak/demareiden jäsenmaksu jupakassa. Ei kai tuo Lindeenikään tuota hyväksy. Hallitus joutaa nurin, jos tuo laki tulee voimaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Jäbä kirjoitti:

Tässä... http://www.verkkoapila.fi/opencms/opencms/apila/news/articles/3682.html ...on ensimmäinen aihe, josta minä löydän syytä kiittää Jäätteenmäkeä, joten teen sen. -Jäbä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu