Monipuolinen vaihtoehto

Olen sivullinen Senioripuolueen suhteen enkä myöskään minkään muunkaan puolueen jäsenlistoilla. Silloin tällöin epäsystemaattisesti olen lueskellut mm. näitä Suomi24:n Senioripuolueen keskusteluja. Ja olenhan minä katsellut myös muitten puolueitten sivuja. Siinä kaiken silmäilemisen ja syynäilemisen mukana on tullut mieleen, että miksi pitää olla niin kovin monta pientä ja sirpalemaista ryhmää? Senioripuolueen asiantuntemus on erinomaista eläkeläisasioissa ja luonnollisesti puolueessa on monipuolista jäsenkuntaa ja siinä mielessä myös politiikan monien muitten asioitten asiantuntemuetsa laidasta laitaan. Silti mieleen tulee voimien kokoamisen ajatus. Olisiko mahdollista ja realistista ajtella niin, että monet tai ainakin muutamat pienryhmät, jotka ovat mukana yhteiskunnallisen vaikuttamisen pyrkimyksissä, niin nämä pienryhmät tekisivät kimpan, yhteenliittymän, rintaman. Siitä yhteenliittymästä muodostuisi monipuolinen vaikutusvoima. Se yhteenliittymä sisältäisi jo itsessään syvällistä asiantuntemusta ja osaamista myös yhteiskunnallisten asioitten erityissektoreilla. Siitä olisi erinomaisena esimerkkinä eläkeläisten asioista huolehtiminen, jonka Senioripuolue osaa mennen tullen. Yhteiskunnallisessa päätöksenteossa mukana olevat ryhmät ovat mukana päättämässä kaikista asioista. On hyödyllistä ja toivotttavaa, että kaikissa puolueissa olisi samalla sekä monipuolista näkemystä että erityisalojen osaamista, kun kansakunnan asioista huolehditaan. Kun luodaan uusia vaihtoehtoja luutuneitten vanhojen puolueitten haastajiksi, niin siinä mitanotossa tarvitaan monipuolisuutta ja se on voimavara.

1

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taas kerran

      Hyvä kirjoitus Leiriniekalta, plussaa piti antaa. Nythän Senioripuolue tekee jo yhteistyötä Itsenäisyyspuolueen kanssa. EU kun on uhka ja ongelma niin työväestölle, kuin eläkeläisille. EU globalisoi köyhyyttä, lisää sitä hurskaista puheistaa huolimatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      54
      1708
    2. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      16
      1574
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1393
    4. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1386
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      303
      1317
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      20
      1258
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      975
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      61
      958
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      923
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      845
    Aihe