Laitoin tänään Yhteyden toiseenkin koneeseen. Ja sainkin sen toimimaan kunnes jouduin sammuttamaan koneeni ja aukaisin sen uudelleen. Virheilmoitus; Protokolla0, verkkovirhe 59. Mitähän moinen tarkoittaa? Seuraavaksi kone sanoi että IP-osoite koneella eri, IP osoitteen ristiriita. Pingasin sitä ja kerran se onnistui vaihtamaan osoitteen oikeaksi mutta nyt taas se hävisi eikä suostu tulemaan uudelleen vaikka vapautin ja "uudistin". Nyt se vain olla möllöttää eikä mitään tapahdu.....????
mikä vikana kun IP-asetukset muuttuu itsestään?
anjuska
2548
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Saat palveluntarjoajaltasi vain yhden IP-osoitteen.
Olet laittanut modeemin kiinni hubiin/kytkimeen ja koneet siihen samaan kytkimeen kiinni.
Sammutat oisen koneen ja laitat käynnistät toisen. Tämä toinen kone saa nyt saman osoitteen ja netti toimii ihan ok. Sitten laitat toisenkin koneen päälle ja tämä kone käynnistyy sama IP-osoite vielä asetuksissaan. Ei oikee verko toimi, jos kahdella koneella on sama osoite.
Nyt pitäis ADSL-modeemista laittaa asetukset niin, että modeemi itse varaa tämän yhden ja ainoan osoitteen ja jakaa lähiverkon koneille itse keksimänsä osoitteet.
Voi tietenkin olla muitakin syitä. Olet esimerkiksi laittanut käsin osoitteen toiselle koneelle ja kopsannut tiedot ekasta koneesta.
Laitas vähän tietoa sun koneiden käyttiksistä, asetuksista ja mikä modeemi sulla on?
Win98, se jossa ei toimi asetukset(kortti automaattihaku päällä), WinMe, se jossa toimii. Ja Modeemi on Zyzel Prestige600MP?, siltaava. Ja yhteys on Saunalahti sillattu.........tarviitko vielä jotain?
Kiitos kaunis.....