5-sarjan (E39) tyyppiviat?

Parkker

Eli onko tiedossa minkälaisia tyyppivikoja tai heikkoja kohtia kyseisestä autosta?
Moottorina olisi 520i ja 525i vuodesta -01 eteenpäin.

7

6085

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PMT

      Saksalaisesta autoliiton ADACin saitilla on uusimpien mallien yleisimmät viat, tosin saksaksi.
      Tai kysy käyttökokemuksia ko. mallin omistajilta palstalta.

    • e39

      No ainakin vesipumppu menee 100 tkm:n jälkeen; kannattanee vaihtaa ennakkoon, niin säästyy yksi hinaus... Nokka-akselin tunnistimet myös joutunee vaihtamaan jossain vaiheessa (itselläni 130 tkm). Kuulemma 180 tkm:n jälkeen saattaa mennä ohjauksen hammastanko (kallis!).
      Huoltovälit on todella pitkiä (ilmaisimen mukaan), mikä kompensoi huollon kalleutta. Yksi heikko kohta joka kannattaa tarkistaa on bensatankin luukun alle jäävä pieni "kaukalo", johon vesi jää seisomaan; kannattaa kuivailla ja vahata kunnolla ettei lähde ruostumaan... muut paikat ei ruostu. Toisaalta vaikka noita vikojakin on, niin kokonaisuutena sanoisin, että erittäin laadukas peli, paras ajettava ja hiljaisin! Suosittelen, jos vain kestät kateellisten panettelua... autohan ei siitä yhtään huonone!

      • ipe

        Tyyppivioista osa jo korjattu faceliftin yhteydessä (2000). Ainakin hammastanko muutettu ja samaten vesipumppu. itse asiassa koko moottori on päivitetty uudempaan sarjaan. Voin kokemuksella sanoa, ettei 520:sen 2.2 litrainen kone ole vielä sopusoinnussa auton muuten loistavien ominaisuuksien kanssa.


      • vielä
        ipe kirjoitti:

        Tyyppivioista osa jo korjattu faceliftin yhteydessä (2000). Ainakin hammastanko muutettu ja samaten vesipumppu. itse asiassa koko moottori on päivitetty uudempaan sarjaan. Voin kokemuksella sanoa, ettei 520:sen 2.2 litrainen kone ole vielä sopusoinnussa auton muuten loistavien ominaisuuksien kanssa.

        Ohessa sakujen oma juttu ( laajempana lehdessä)
        BMW:ssä, MB:sä ja Audissa esiintyneistä ongelmista käytettynä.


        http://www.autobild.de/test/gebrauchtwagen/artikel.php?artikel_id=5456&artikel_seite=2


      • 98TOURING

        Omalla -98 520i touring mallilla ajettu nyt 227000Km ja vesipumppua ei ole vielä uusittu,mutta onhan toikin 100000Km jälkeen!!!!
        Vanhemmissa touring malleissa ongelmia herkästi ruostuvan takaluukun kanssa.
        Ainoat "tyyppiviat" omassa ovat olleet juuri tuo takaluukku,joka uusittiin takuuna 2003 keväällä.
        Samoin on 3-kertaa rikkoutunut ABS jarrujen anturi,joka vahtii pyöränlukkiutumista. Tosin kaikki rikkoutuneet eri pyöristä. Molemmat etupyörät ja vas.taka.(ilmeisesti oik.taka hajoaa myös jossain vaiheessa)
        Alkuperäisillä iskareilla ajettiin 220000Km,mutta olishan ne voinut vaihtaa aikaisemminkin.
        Matka jatkuu...............................


    • Anonyymi

      Auto ei liiku enemen kun 5 cm

    • Anonyymi

      Auto ei liiku ja vikakoode ei ole

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5565
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1593
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1167
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe