Henkilöpalvontaa

Yököttää niin että sattuu! Tämä median harrastama henkilöpalvonta presidentin suhteen.
Emmekö tosiaan saaneet siitä tarpeeksemme Kekkosen aikaan? Tai Venäjältä tai Pohj.Koreasta!
Nyt pitää viikottain hehkuttaa presidentin kannatuslukemista. Aina joku pieni maakuntalehti panee paremmaksi. Ja vielä kehoitetaan liputtamaan pressan 60-vpäivän kunniaksi! EN IKINÄ! Vaikka minunkin mielestäni Halonen on hoitanut tehtävänsä hyvin. Mutta tarvitseeko madella!
s
3214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

..hoitanut presidentin tehtäviä millään tavalla. Esimerkiksi nimityksissään hän on yksisilmäisesti suosinut sosialisteja. Onneksi eduskunta rajaa jatkossa presidentin oikeuksia tässä suhteessa.

Työttömuuden suhteen hänellä ei ole ollut minkäänlaisia avauksia. Verrattuna Ahtisaareen, joka monin tavoin kannusti suomalaista teollisuutta. Ahtisaari perusti esim. asiantuntijaryhmän selvittämään työllistämistä, mukana oli mm. Nokian Ollila.

Ahtisaaren aikana suomalainen teollisuus kehittyi, kansainvälistyi. Tästä on hyvinä esimerkkeinä Nokia ja Elqotec. Molemmat em. yritykset työllistävät kymmeniä tuhansia. Vielä silloin suomalaiset yritykset kasvoivat, työllisyys parani.

Kurpan tultua presidentiksi työllistämishankkeet unohdettiin. Veikkaan että kurpan mielenkiinto on enemmän AY-liikkeen puolella. Nyt yritysjohtajat toteavat että Suomi on pysähtyneisyyden tilassa. Menet yritykset siirtävät toimintojaan pois Suomesta.

Ulkopolitiikan osalla kurppa on täysin päättämätön tollo. Se nähtiin mm. viimeksi EU-kokouksen sekoiluissa. Miksi kurppa yleensäkään änkeytyy EU:n päätöksentekoon?

Puolustusvoimien ylipäällikkö? Pasifisti kurppa!

Tälläkin presidentille tärkeällä osa-alueella kurppa on täydellinen diletantti. Suomen turvallisuuspolitiikka on tuuliajolla. Ei uskalleta edes ottaa vastaa muiden EU-maiden tarjoamia turvatakuita. Rakennetaan Naton kanssa yhteensopivia puolustusmalleja, muttei kuitenkaan haluta sitoutua NATOon. Ei myöskään olla erillään. Suomen turvallisuuspolitiikan doktriini on se että pidetään NATOn "ovea raollaan" ja kuvitellaan että voidaan liittyä puolustusliittoon sitten kun vaara todella uhkaa.

Koskahan ihmiset huomaavat että keisarilla ei olekaan vaatteita?

ts. kurppa on täysin tyhjä kupla?

Äänestä
  • Jaa, kaunopuheinen selostus - mutta kuka on kurppa?

    Äänestä

  • Hertta kirjoitti:

    Jaa, kaunopuheinen selostus - mutta kuka on kurppa?

    Nykyiselle presidentille haettiin aikoinaan lempinimeä. Onhan Ahtisaarikin leppoisasti "Mara".
    Haloselle ei oikein ole sointuvaa lempinimeä vielä löydetty.

    Ehkä "kurppa" voisi olla sellainen. Saa nähdä kuinka se käytössä yleistyy.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jaari kirjoitti:

Yököttää niin että sattuu! Tämä median harrastama henkilöpalvonta presidentin suhteen.
Emmekö tosiaan saaneet siitä tarpeeksemme Kekkosen aikaan? Tai Venäjältä tai Pohj.Koreasta!
Nyt pitää viikottain hehkuttaa presidentin kannatuslukemista. Aina joku pieni maakuntalehti panee paremmaksi. Ja vielä kehoitetaan liputtamaan pressan 60-vpäivän kunniaksi! EN IKINÄ! Vaikka minunkin mielestäni Halonen on hoitanut tehtävänsä hyvin. Mutta tarvitseeko madella!
s

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu