Tai millä nimellä sitä nyt pitääkään kutsua. Joka tapauksessa tarkoitan sitä, että auto lämpiää minusta aika hitaasti ja lasit huurtuvat aikamoisesti aiempiin autoihini verrattuna. Ärsyttävä piirre ja jossain määrin tähän aikaan vuodesta jopa vaarallinen. Muutenhgan Octavia, ajomelua lukuunottamatta, on ollut oikein hyvä auto.
Ocussa huono lämmitin/puhallin
Masa
124498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
jos sulla on TDI, kestää moottorin lämpiäminen hieman pitempään, kun ei pala polttoainetta niin ei synny hukkalämopöäkään. Jos sulla on bensakone, niin lämpöä kyllä riittää aina tuonne -25 saakka, mutta muista pitää riittävä virtaus (puhallin kolmosella) ja suuntaa se oikein: siis kojelaudan päistä suulakkeet auki ja kohti sivulaseja, keskisuuttimet kiinni, puhalluksen suuntaus lasille/alas, niin auto pysyy lämpöisenä ja lasit auki. Automaatti-ilmastoinnin kanssa ei saa käyttää talvella automaatti-asentoa, se ei ymmärrä ajoviiman jäähdyttävää vaikutusta, vaan silloin tulee itse suunnata ja säätää virtaukset ylläolevan mukaisesti (flekti vain vähintään neloselle-viitoselle, jotta virtaus on riittävä).
Olen aika samaa mieltä heikosta lämpiämisestä. Ja minulla 1.8 bensakone. Puhalluksen oikein suuntaaminenkaan ei onnitu parhaalla mahdollisella tavalla. Jos säätää puhaltimen "tuulilasiasentoon", on etenkin sivuikkunoihin tuleva sivupuhaltimien teho kuin lehmän hönkäys.
1. Jos TDI
TDI lämpenee hitaasti ensi sijassa siksi, että polttonesteen sisältämästä lämpöenergiasta vain noin 25 % siirtyy jäähdytysnesteeseen, kun taas bensiinimoottorissa siirtyvä osuus on noin 40 %. Myös se, että dieselissä on korkea hyötysuhde ja pieni kulutus, vaikuttaa matkustamon hitaaseen lämpiämiseen.
2. Sisäänpuhallus niin, että valitaan "tuulilasi" ja "keskikorkeuden" suuttimet (mutta kojelaudan keskiosan suuttimet kiinni, jotta virtaus sivuikkunoille). Tuuletin vähintään kolmoselle.
3. Ocun lämmityslaite OK
En pidä todennäköisenä enkä muista, että testeissäkään olisi havaittu, että Ocun lämmityslaite olisi sen tehottomampi kuin kilpailevilla merkeillä.
lämpöä ainakin bensaturbossa vaikka naapurille. Elikkä lienee tosiaankin moottoriin liittyvä seikka.
Ja huurtumiseen vaikuttanee joku muu seikka kuin puhallin, olisikohan ylimääräistä kosteutta raitisilmasuodattimessa?
Olisikohan eri vuosimalleissa eroa lämmityksen ja rengasmelun suhteen. Allani on vm -04 TDI, enkä tunnista noita tällä palstalla joskus käsiteltyjä ongelmia. Vaikka autoni on diesel, niin sisään tulee lämpöä verrattoman paljon paremmin kuin edellisessä bensakäyttöisessä japanilaisessani.
Mitä melutasoon tulee niin sama juttu. On hiljaisempi. Lumettomalla ja jäättömällä asvaltilla toki kuuluu rahinaa, mutta ei mielestäni vähemmän kuin saman hintaluokan japanilaisissa.
Jos TDI:si lämpiää noin hyvin, siinä saattaa olla PTC-lämmityselementti, joka esim. VW:n puolella on uusissa TDI-Poloissa ja PDI-Golffeissa.
Siis lämmityslaitteessa on n. 1000 watin PTC-lämmitysvastus, joka alkaa lämmittää matkustamoon puhallettavaa ilmaa heti auton käynnistämisen jälkeen. Se korvaa aiemmin käytössä olleet lisävastukset, joilla on nopeutettu jäähdytysnesteen lämpiämistä. Kokeilin PTC-vastuksen tehoa 10 asteen pakkasaamuna, jolloin lohkolämmitin ei ollut käytössä. Tässä koetulokset:
- 2 km:n ajon (40 km/h) jälkeen matkustamoon tulevan ilman lämpötila oli 15 ja 5 km:n ajon (60 km/h) jälkeen 40
- 10 km:n ajon jälkeen lämmitysilma oli 55 ja jäähdytysneste 90 astetta (tässä vaiheessa PTC-vastus oli jo mitä ilmeisimmin pois päältä, koska ilmaa voitiin lämmittää jäähdytysnesteen avulla)
Auto lämpeni varsin nopeasti, ja vaikutti siltä, että PTC-vastus toimii hyvin. Lyhenne PTC tulee sanoista Positive Thermal Coefficient, mikä tarkoittaa, että vastuksen vastus kasvaa ja teho pienenee sitä mukaa kuin vastus lämpenee. Vastus on siis tehokkaimmillaan heti käynnistyksen jälkeen ja menee vähitellen pois päältä sitä mukaa, kun jäähdytysneste lämpiää.
en olisi raaskinut laittaa Eberia -03 PD Taaviin.
Tänä aamuna oli pakkasta 21 astetta. Lämmitin auton Eberillä ja ajellessa töihin 40 min tuli täyteen ja lämmitin sammui taajama-alueella. Heti alkoi moottorin lämmöt laskea ja sisään tulevan ilman tunsi selvästi viilenevän.
Mielenkiintoista oli näin eka kunnon pakkasella todeta tietsikan keskikulutus 7,6 litraa. 10 kilometrin matkasta 7 km motaria nopeudella 100 km/h, loput 60 km/h. Kärry on 4x4 ja luulen suuren kulutuksen tulevan kahdesta pakkakkankeasta perästä ja kai Haldex-kytkinkin pakkasella on nihkeä. Yleensä keskikulutus on ollut 0,7 dl suurempi kuin vanhassa 66 kw Tdi:ssä oli, ei siis paha.
mittari näytti -16 astetta kun lähdin duuniin.Defan lämppäri oli 2 tuntia kytkettynä (sisätilalämppäri myös). vajaan kilometrin ajaon jälkeen koneen lämmöt oli 50 astetta ja lämppäristä tuli sisään jo varsin mukavasti lämmintä ilmaa.Toinen kilometri lisää ja olin moottoritiellä, lämmöt normaali 90 astetta.Nyt joutuu jo pistämään puhallinta pienemmälle ja säätämään myös lämpöjä alemmas.Auto on 1.6L bensakoneella.
Kertomuksesasi voi pääellä, että kyllä ainakin sinun autossasi tarkenee. Sama juttu on vaimoni TappiFabiassa. PD Taavi yltää lähes yhtä nopeaan lämpiämiseen Eberin kanssa, kuin meidän Fabia.
Taavissa lämpö tuntuu tasaisemmalta. Voisikohan paremmat ovien toppaukset vaikuttaa asiaan. En ole tarkastanut, onko Fabian takajalkatilaan puhallus.
Myös meidän perheen autokalustoon kuuluu Octavia.
Jos lämpimyyttä verrataan esim. perheemme toiseen autoon (primera) otan pakkasella ossun. Joukuviikolla ajelin vaimoni ja 1 v. poikani kanssa ostoksille, pakkasta oli 26 astetta. Auto oli todella lämmin, ei edes huurua lasissa. Puhallin oli kolmosella ja puhallus sivuilta ja tuulilasille. Jouduin pienentämään kiertoa, kun "pikkukaverilla" alkoi otsa kastua.
Autoni on 1.6 farmari vm 2000,
itellä ei ongelmaa.. alussa keskipuhaltimet kiinni, lämpö täysille ja puhallin 3:lle ja mahd. sisäilmankierto päälle. kyllä lämpiää.. ja sitten lämmettyä sisäilmankierto pois ja puhallinta pienemmälle.. kokeile
Mistäs Octavia muuten ottaa imuilman sisäilman kierrätyksessä? Itse arvaan että tuulilasilta, koska tuulilasiin päin ei sisäilman kiertoa voi käyttää.