mies väittää ettei alkoholi ole ongelma. saattaa juoda viikon putkeen yhtämenoa.
te joilla on kokemusta näin runsaasta käytöstä kertokaa millainen krapula siitä tulee.
eikö siinä pikkuhiljaa muutu koko ihmisen persoonallisuus, eikä suinkaan parempaan suuntaan.
kahdeksas päivä on menossa. jos laskee tuopin hinnan, yli 3 euroa ja se kertaa 16. se on jo lähes 40 euroa päivä. mitäs sanotte?
16 tuoppia per päivä
10
1529
Vastaukset
- johanna
HÄHÄÄ, turhaa huolehdit, mut jos haluut vähentää miehes juomista anna sille vähän enemmän vagina-aukkoa ja pyllyreikää, sekä yllätä miehesi iloisesti esim imemällä hänen kullia ja suukottelemalla peppureikää......t. tämä on meillä auttanut.
13vuoden aikana on päästy vagina-aukosta jo persereijän puolelle. Jännä nähä mihin tämä palsta kehittyy vuoteen 2029 mennessä
- apuva
jotenkin viksahtanut. luuleko että näiden asioiden puute on syynä alkoholismiin. et taida olla kovin tietoinen koko ongelmasta.
minusta alkoholismi on vakava asia, tuhonnut monia ihmisuhteita. vienyt enneaikaiseen hautaan jne.
sinä raukka luulet että alkoholismi johtuu seksin puutteesta?- avun saanut
Olen kanssasi samaa mieltä alkoholisimi on vakava sairaus ja se on myös koko perheen sairaus. Yksi juova henkilö "sairastuttaa" ympärillään n. 10-15 läheistä. Avomieheni joi aikoinaan suurin piirtein samalla tavalla kuin itse kuvailet. Eräs työkaverini väittii etten rakasta häntä tarpeeksi ja siksi hän juo. Itse olen saanut apua Al-Anon ryhmistä, AA:n auttavasta puhelimesta 09 750 200 saat tietoja missä ryhmät kokoontuvat. Voit myös käydä Al-Anonin kotisivuilla tutustumassa asiaan www.al-anon.fi
Ainakin itse olen saanut tosi paljon apua näistä ryhmistä ja avomieheni on tänä päivänä elänyt raittiina AA:n avulla 12 vuotta.
Toivotan sinulle oikein hyvää joulua ja jos vaan puhtia löytyy niin käy ihmeessä pari kertaa Al-Anon-ryhmässä tsekkaamassa onko se sinua varten.
- jussi
sanoa että alkoholi on hänelle ongelma jos tollai juo.Itse olen juonnut vuosia ja välillä pitkäänkin ja varmaan tulee hänelle sellainen krapula tosta juomisesta että ei varmaan naurata sen jälkeen kun lopettaa.Kyllä tollainen alkoholin käyttö muuttaa ihmisen persoonaa ja siinä sekoo pää aivan varmasti jossain välissä.
Lopetin itse dokaamisen kun siitä ei tullut mitään en osannut ottaa sitä muutamaa huikkaa vaan lähes joka kerta se meni pitkäksi ja viimeinen kerta kun join 5 viikkoa yötäpäivää ja siitä kun lopetin jouduin sairaalaan kaksi kertaa viina krammien takia ja viellä muutama päivä niidenkin jälkeen sekosin niin pahasti että luulin että nyt on seuraava osoite mielisairaala ja siinä sekavassa tilassa kuvittelin että jään sellaiseksi koko iäkseni.Niin silloin tuli päätös että kumpi on paremi seota tän viinan takia vai lopettaa juominen ja en kadu päivääkään sitä päätöstä että lopetin juomisen,nyt on kivaa herätä aamulla ja on rahaakin että voi mennä johonkin tai ostaa jotain kivaa.En voi sanoo muuta että koittakaa muutkin päästä siitä viinan kirouksesta eroon niin elämä on ihanaa ilman sitä myrkkyä :=)- Eräs holisti
Mukava kuulla,että sinäkin olet onnistunut pääsemään viinasta irti.He ketkä eivät ole käyneet tätä helvettiä läpi eivät tiedä miten vaikeaa sieltä on nousta.Henkisestikin on äärettömän rankkaa kohdata ne samat ihmiset,joiden silmissä ollaan töpätty.Lähetään Jussi siitä,että alkoholi on meille myrkkyä ja sitä ei oteta!
- jussi
Eräs holisti kirjoitti:
Mukava kuulla,että sinäkin olet onnistunut pääsemään viinasta irti.He ketkä eivät ole käyneet tätä helvettiä läpi eivät tiedä miten vaikeaa sieltä on nousta.Henkisestikin on äärettömän rankkaa kohdata ne samat ihmiset,joiden silmissä ollaan töpätty.Lähetään Jussi siitä,että alkoholi on meille myrkkyä ja sitä ei oteta!
ole enää tarvetta sitä juomaa ottaa.Eiköhän me vanhat juopot olla jo nähneet ne kaikki kauheuden minkä toi viina ihmiselle aiheuttaa.Onneksi ei ole ainakaan viellä tullut edes mieleen että palaisin siihen elämään joka oli kauheeta ja syy oli kuningas alkoholi.
- neuvokas
Rukoile hänen puolesta JEESUKSEN NIMESSÄ JA VERESSÄ
- Kokenut_päihdelääkäri
17 tuoppia keskiolutta päivässä on vielä ihan ok, 16 tuoppia on vähän siinä ja siinä.
- haikea.juoppo
40 eurolla 16 tuoppia, oi niitä aikoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6162320Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,271156- 1091128
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki8992- 91893
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101875Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?91777Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50759- 64731
- 66587