Suomen tylsin paikka on Mikkeli jo nimi niin on niin järkyttävä ettei tee mieli edes käydä kääntymässä MikkeliKikkelissä. Muuttakaa se nimi nyt ensin ja sitten kaikki Mikkelin asukkkat vois muuttaa vaikka Heinolaan ja lopettakaa se kauhea miä-kielenne.
Aina kun joku sanoo miä niin ette varmaan edes arvaa miten kauhealta se kuulostaa tai siä, myö niin edelleen.
Ja mikkeliläiset yrittää olla niin muodikkaita ym. mutta silti 95% puhuu miä-kieltä.
Ollaan olevinaan jotain hiphoppareita mutta puhutaan ihan kuin muolaiset.
Mikkeli pitää muuttaa kyläksi sellanen tuppukylä se on. Mikkelissä ei ikimaailmassa ole 50 000 asukasta. Miksette samalla tee siitä miljoonakaupunkia yhdistämällä vaikka Pietarin Mikkeliin?
Sellainen se Mikkeli on että kaupungin eri osien välillä on 20 km metsää.
Mikkeli kuolkoon
15
3548
Vastaukset
- Mvp
Ymmärrän kyllä, että siellä Ruotsissa on vähän tylsää...... Mut muuta vaikka Turkuun!!!
- vihaan Mikkeliä
mitä Peter tekee Mikkelin palstalla?
- Mvp
vihaan Mikkeliä kirjoitti:
mitä Peter tekee Mikkelin palstalla?
Hitto, sunhan se pitäis tietää.
Mutta jos sulla ei oo joulu-aattona muuta tekemistä kun vihata Mikkeliä, niin jo on kumma! - vihaan Mikkeliä
Mvp kirjoitti:
Hitto, sunhan se pitäis tietää.
Mutta jos sulla ei oo joulu-aattona muuta tekemistä kun vihata Mikkeliä, niin jo on kumma!Mikkelistä kun noin puolustat tollasta Mikkelipaskakylää?
- Mvp
vihaan Mikkeliä kirjoitti:
Mikkelistä kun noin puolustat tollasta Mikkelipaskakylää?
asun Mikkelissä, mutta en enää kovin pitkää.
Onko sulla kenties jotain lapsuuden traumoja Mikkelistä??
Pitäisköhän käydä polla tutkituttamassa???? - minäkin vihaan
Mvp kirjoitti:
asun Mikkelissä, mutta en enää kovin pitkää.
Onko sulla kenties jotain lapsuuden traumoja Mikkelistä??
Pitäisköhän käydä polla tutkituttamassa????Olen asunut useissa Suomen kaupungeissa, mutta täytyy sanoa, että Mikkeli on lähes jokaisella osa-alueella kamalin (poikkeuksena luonto). Ihmiset ovat ahdasmielisiä juntteja, joille aivan normaalit elämänasiat ovat "kauheita" ja "erikoisia". Asuminen on palvelutarjontaan nähden kallista, kivoja yökerhoja ei ole yhtään, ruokaravintolatkin lähinnä ylihintaisia tai pizza/kebab -sekotuksia jne... Palvelu kaikilla kaupan aloilla on suorastaan törkeätä, usein myyjä ei hinnan lisäksi sano myyntitilanteessa sanaakaan. Kaikkiin lähikaupunkeihin (ja kuntiinkin) on pitkä matka, eli jos esim. pienimuotoiset kesäreissut lähistölle kiinnostaa, ne voi unohtaa... muutenkin virkistyspalveluja on erittäin vähän (opastetut vaellusreitit, kansallispuistot, retkeilyalueet, ohjeelliset melontarietit jne...) Helsinkiinkin matka kestää kauan, kiitos mutkittelevan junaradan. No pakkohan täällä on kestää, mutta vaikeaksi se käy. Kun joskus tapais edes yhden järkevän ihmisen, joka ei kuluta aikaansa kotona/toria ympäri ajellen, Sekin loisi taas toivoa hetkeksi tähän synkkyyteen. No joka tapauksessa, jouluja kaikille!
- jooooe
minäkin vihaan kirjoitti:
Olen asunut useissa Suomen kaupungeissa, mutta täytyy sanoa, että Mikkeli on lähes jokaisella osa-alueella kamalin (poikkeuksena luonto). Ihmiset ovat ahdasmielisiä juntteja, joille aivan normaalit elämänasiat ovat "kauheita" ja "erikoisia". Asuminen on palvelutarjontaan nähden kallista, kivoja yökerhoja ei ole yhtään, ruokaravintolatkin lähinnä ylihintaisia tai pizza/kebab -sekotuksia jne... Palvelu kaikilla kaupan aloilla on suorastaan törkeätä, usein myyjä ei hinnan lisäksi sano myyntitilanteessa sanaakaan. Kaikkiin lähikaupunkeihin (ja kuntiinkin) on pitkä matka, eli jos esim. pienimuotoiset kesäreissut lähistölle kiinnostaa, ne voi unohtaa... muutenkin virkistyspalveluja on erittäin vähän (opastetut vaellusreitit, kansallispuistot, retkeilyalueet, ohjeelliset melontarietit jne...) Helsinkiinkin matka kestää kauan, kiitos mutkittelevan junaradan. No pakkohan täällä on kestää, mutta vaikeaksi se käy. Kun joskus tapais edes yhden järkevän ihmisen, joka ei kuluta aikaansa kotona/toria ympäri ajellen, Sekin loisi taas toivoa hetkeksi tähän synkkyyteen. No joka tapauksessa, jouluja kaikille!
Mikkeli on mukava kaupunki. Sieltä on mukava muuttaa pois jne.. Niin minäkin tein. :)
- sini
Olen itse pohjanmaalta,mut rauhoitu vähän mikkeli-intoilussasi :)
Kuulostaa teinin purkaukselta,tuollaistahan se oli? =) - 884
MUSTA SE EI OO SE ON YKS SUOMEN PARHAITA KAUPUNKEJA.OLISI MAHTAVAA MAJAILLA TÄLLÄ ALUEELLA KOTKA - KOUVOLA - MIKKELI - HIRVENSALMI AKSELIVÄLILLÄ JA MÄNTYHARJULLA
- 884
KÄYDÄ SIELLÄ MONTA KERTAA
- mies savosta
Heinola on perseestä. On vain SAVO meille savolaisille.
- jaaaaa
olet sinäkin aika tyhmä jouluaattona kirjoitat tämmöseen ja hakut mikkeliä. Muuta sitten vaikka itse heinolaaan,,,, mikkelissä on tosiaan 50 000 asukasta
- tyttö mikkelistä
Aika hauska tuo viesti :) Onko stadin slangi sitten se muodikas "kieli"? Ei tullu mieleen että se saattaa kuullostaa MEIJÄN korvaan kauhealta? Kuka määräs mitä kieltä hiphopparit puhuu? Ja onko oikeesti kaikki Mikkeliläiset olevinaan niitä?
Nii, ja ei nimi voi tehdä kaupungista tylsää. Mun mielestä esim Jyväskylä on mitään sanomaton ja tylsä paikannimi, mutta silti kiva kaupunki.- Nimetön
Ite asun Mikkelissä ja ei tää kyl tosiaa kauheen kehittävä paikka oo...tääl on vaan niin helvetin tylsää:D Mut Sodankylä saattas olla vielä tylsempi;)
- ent. mikeli
Ei nyt kyllä aleta ollenkaan haukkumaan Mikkeliä= Mikkeli on nasta mesta. terveisin capri naiset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4801743Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3781507Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641348Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H161315- 100905
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19866- 51859
Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65736Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15731Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7722