Tervehdys lajitoverit! Minulla on Peugeot 406 ST 2.0L, vm -98. Kysyisin kannattaako ostaa alkuperäisiä varaosia, esim. alustan osia, jos ne ei kestä alkuperäisenäkään kuin n.100tkm? Eli pitäisikö hankkia ns. tuning-osia/vast. Takapää kolisee jo siihen malliin että tarttis varmaan tehdä jotain.
Varaosista kysymys
Vive la differance
2506
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
osta vain alkuperäisiä niin saat niille 6kk takuun muille et saa mitään takuuta, ehkä. muista säästää kuitit.
...ongelma on tarvikeosien runsaus, joissain 300-400tkm ajetuissa Pösöissä kaikki kulutusosat on vaihdettu jo mahdollisimman halpoihin tarvikeosiin.
Ja sitten niitä tarvikeosia saa ruveta vaihtelemaan jo 50tkm välein kuten esim. pakoputket tai jarrupalat.
Esimerkiksi alkup. iskunvaimentimet kestävät ainakin n. 300tkm jonka jälkeen ne vaihdetaan bogeen tai kybiin jonka jälkeen ne eivät kestä edes 50tkm.
Peugeotin iskunvaimentimet ovat todella laadukkaita. Peugeot on ainoa autonvalmistaja maailmassa joka valmistaa iskunvaimentimet itse.
Ne jotka ostaa mielummin tarvike iskarit esim. 405:een pitäisi melkein ampua ;)