Joulukuusen kasvatus

Täti

Pihassani olisi tilaa myös joulukuusten kasvatukseen (omaan käyttöön). Tiedän, että kuusta pitää leikata, jotta se tuuheutuisi, mutta milloin? Ja millainen istutusväli kuusilla tulisi olla? Käykö mikä tahansa pieni kuusentaimi?

2

8252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuusipuu
    • joulukuusi

      Tässä joitain hoito ja leikkaus ohjeita.


      Viljelemällä kauneimmat kuuset

      Vaikka joulukuusen kantohinta on varsin korkea, pikavoittoja mielivän on turha ryhtyä joulukuusten kasvattajaksi. Kuusenviljely vaatii kovaa työtä, ammattitaitoa ja malttia, sillä sadonkorjuuseen päästään vasta yli vuosikymmenen uurastuksen jälkeen.
      Alavieskalainen maanviljelijä Tapani Hautala istutti ensimmäiset joulukuusiksi tarkoitetut kuuset kahdeksan vuotta sitten. Istutusmetsän ensimmäiset myyntikuuset hän arvioi kaatavansa neljän vuoden kuluttua.

      "Silloinkin saa vasta pieniä, noin 1,5 metrin mittaisia joulukuusia. Sen jälkeen on vain kolme vuotta aikaa myydä kuuset pois, sillä ne kasvavat liian suuriksi. Kasvua voi tosin rajoittaa leikkaamalla, mutta tyvi paksuuntuu eikä kuusi mahdu enää normaaliin jalkaan", Tapani Hautala kertoo.

      Joulukuusten kasvatus on ammattilaisen puuhaa. Työläin vaihe on viiden ensimmäisen vuoden aikana, jolloin kuusimetsästä on siivottava heinät pois vähintään kerran kesässä, mieluummin kahdesti.

      "Jos heinikon antaa kasvaa, taimet tukehtuvat", Tapani Hautala mainitsee.



      Kuusi tykkää
      leikkaamisesta


      Sen jälkeen kasvussa alkaa vaihe, jonka aikana kuusi hakee muotonsa. Taitava joulukuusiviljelijä hoitaa kuusia leikkaamalla niin, että kasvu on tasaista ja oksat tiheät.

      "Huippuoksat ja pitkät latvat pitää leikata, ettei tule vuosikasvujen välejä oksiin. Se vaatii oman taitonsa, ettei kuusen latva kasva monihaaraiseksi", Tapani Hautala kertoo paljastamatta ammattisalaisuuttaan liiaksi.

      Yli metrin mittaan ehtinyttä kuusta Tapani Hautala ryhtyy muotoilemaan tarkemmin.

      "Kuusi tykkää leikkaamisesta. Pihka korjaa leikkauskohdat nopeasti, ja kuusi tihittyy. Paras leikkuuaika on huhtikuun lopulla, mutta kuusta voi leikata vaikka keskikesällä."

      Tapani Hautala on istuttanut joulukuusimetsiinsä 4 500 tainta. Yhden noin hehtaarin suuruisen kasvatusalan perustamiseen ja istuttamiseen vaadittiin yli 2 000 euron pääoma. Investointi alkaa tuottaa vasta 12-16 vuoden kuluttua.

      "Kuuset markkinoidaan noin 10 vuoden kuluessa. Tähtäimenä on jatkuva kasvatus niin, että joka jouluksi on uutta myytävää."



      Harrastus ja
      lisäansion lähde


      Alavieskan Taluskylässä sukutilaa viljelevä Tapani Hautala on harjoittanut joulukuusikauppaa jo noin 15 vuotta. Tähän saakka myyntikuuset ovat löytyneet omista luonnonmetsistä.

      "Kuusikauppa alkoi siitä, kun Alavieskassa valiteltiin kuusivarkaiden suurta määrää. Sen arveltiin johtuvan siitä, ettei kunnassa ollut kuusikauppiasta. Päätin täyttää aukon."

      Siitä lähtien Hautala on myynyt kuusia Alavieskan torilla sekä toimittanut joulukuusia tilauksesta asiakkaille. Niitä on viety Oulua myöten, ja jopa Pohjois-Norjaan, missä ei kuusia kasva.

      "Kunhan kasvatuskuuset tulevat myyntikokoon, markkinoiden laajentamista pitää miettiä", hän mainitsee.

      Hän on harkinnut myös elämyksellisten kuusenhakuretkien järjestämistä sellaisille, jotka haluavat hakea kuusensa metsästä itse.

      "Sen ongelmana on, että itse pitäisi olla aina mukana, ja se veisi paljon aikaa", Tapani Hautala toteaa.

      Hän sanoo kuusenkasvatuksen olevan lähinnä harrastus ja pieni lisäansion lähde maa- ja metsätalouden rinnalla.

      "Kuusikauppiaan paras sesonki on silloin, kun joulun alla on puoli metriä lunta metsässä ja yli 20 asteen pakkanen", Tapani Hautala naurahtaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      3163
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1167
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1142
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      52
      1075
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      33
      1011
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    7. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      857
    8. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      852
    9. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      45
      847
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      831
    Aihe