onko oikein??

hei!! onko teistä oikein antaa 7-vuotiaalle oma koira? musta ei koska sen ikänen ei välttämättä pysty huolehtimaan koirasta yksin..!!
4214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

7-vuotias on fyysisesti ja henkisesti vielä täysin lapsi. Ei kykene ymmärtämään kaikkia koiranpitoon liittyviä asioita, ei kykene fyysisesti ja henkisesti hallitsemaan koiraa. Koira ei hyväksy lasta johtajakseen, aikuisen on oltava laumansa johtaja.

Aikuisen on AINA kannettava suurin osa vastuusta. Kasvatus, johtajuus, koulutus, liikunta, virikkeet, ruokinta, terveys yms seikat ovat vain aikuisen hallittavissa.

Rodusta ja yksilöstä riippuen ongelmia on luvassa. Lapsi ei yksin voi pärjätä.

Äänestä

vanhemmat vain ovat niin täys tolloja,kun eivät ymmärrä että jos koira hankitaan,-hankitaan se koko perheelle EI sille 7v pikkulapselle joka kinuu itselleen suloista karvaturrea.
Yksi tapaus oli kun koirasta luovuttiin sen takia kun siltä pikkutytöltä lopahti totaalisesti kiinnostus siihen koiraan.Niin ja vanhemmat HOI!!?mitäs ne sitten ajattelivat...oivoi luovutaan siitä sitten kun meidän pikku-saara 6v ei enään jaksakkaan.Voi hyvänen aika,järki käteen vanhemmille.Jos lapsi tahtoo koiran ja vanhempia tämä uusi perheen tulokas ei voisi vähempää kiinnostaa,niin täytyy kyllä tyytyä vain siihen pehmoleluun.
Eli EI ole oikein hankkia koiraa 7-vuotiaalle (:

Äänestä

Oli mullakin pienenä omia kaneja ja oma kissa.
Oma kani mulla oli jo ennen kuin olin koulussa.
Vanhemmathan siitä päättää otetaanko lemmikki vai ei ja luulisi että pienen lapsen vanhemmat ovat kuitenkin tietoisia siitä ettei lapsi jaksa hoitaa eläintä.
Väärin on jos otetaan ilman molempien vanhempien suostumusta, mutta jos vanhemmat ottaa sen omaksi ilokseen (sanovat vaan lapselle, että on sen oma) niin mikäpä siinä.

Äänestä

onhan se totta että 7vuotias ei osaa vielä hoitaa lemmikkiä. on meillekin otettu koira kun minä ja mun sisko oltiin vielä niin nuoria ettei tajuttu sen hoitamisesta mitään. Mutta meidän vanhemmat kyllä hoiti koiran sillon kun ei kiinnostusta ollu mulla tai mun siskolla. Koira on nyt 14 vuotias ja hyvissä voimissa. joten, mun mielestä, jos vanhemmat ovat valimiita hoitamaan koiraa silloin kun lapsi ei sitä jaksa, niin on ihan oikein että antaa lapselleen koiran. ja tämä oli sitten vain minun mielipide.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-dog* kirjoitti:

hei!! onko teistä oikein antaa 7-vuotiaalle oma koira? musta ei koska sen ikänen ei välttämättä pysty huolehtimaan koirasta yksin..!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu