Betonilattian hionta

Tuusula2004

Talossamme on juuri (14vrk sitten) valettu lattiat (n.200m2). Tietääksemme betonin pintaan tiivistynyt betoniliima täytyy hioa pois, miltä syvyydeltä pinta täytyy hioa, ja minkälaisella hiomakoneella tämä olisi kätevintä tehdä, entäs sitten nurkat ja seinänvierustat?
Jos teettäisimme tämän työn alan yrityksellä, paljonkahan tämä suunnilleen saattaisi kustantaa, noin about/m2?
Kiitokset jo etukäteen neuvoistanne ja hyvää uuttavuotta 2004!!!!

11

29152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ossi

      Mielestäni betoniliimat kannattaa hioa vain laatoitettavilta alueilta. Kevyt hionta onnistuu tavallisella konevuokraamosta saatavalla hiomalaitteella, jossa pyörivä hiomakivi. Seinän vierustat vaikkapa käsikivellä. Moni hioo lattiansa kokonaisuudessaan, jotta kuivaminen olisi nopeampaa, mutta olen nähnyt myös useita toimivia asennuksia, jossa vesieristys on laitettu suoraan betoniliiman päälle mitään hiomatta. Voisin kuvitella että konevuokraamon hionta-hinta on kaikkein halvin, lattia-alan ammattilaiset ottavat hionnasta hintaa 2-5€/neliö.

      • mää

        Hio kaiiki, betoni kuulemma kuivaa nopeammin jos liima on pois. Vesieristeen alla ei saa olla betoniliimaa. Jos alat hiomaan tai joku hio niin se on ihan sama hioa kaikki. Hiominen pitäisi kuulemma tehdä mahdollisiman nopeasti valun jälkeen.


    • Tapani

      Jos on töpeksitty siten, että valun jälkeen on jäänyt betoniliima (veden ja sementin kuivunut seos) lattian pintaan, on hionta enimmäkseen pakko tehdä. Ilman hiontaa kuivuminen vie ainakin tupla-ajan ja mikään liimattu (vesieriste, muovimatto, liimattu parketti,ym) ei pysy kunnolla kiinni. Hionnan määrän kyllä huomaa hiomisen aikana.Kiviaineksen tulee olla näkyvissä.

      Herää vaan kysymys, että miksi tälläinen turha työvaihe on pakko tehdä.

      Betonilattian valussa on aina oma logiikkansa. Eka vaiheessa massa vedetään laudalla suoraksi. Sitten odotetaan niin kauan, että pintaan noussut vesi on pääosin haihtunut. Vasta sitten saadaan tehdä hierto. Puuhierrolla sekoitetaan pinnan sementtikerros kiviainekseen. Tarvittaessa tehdään vielä teräshierto tasaisemman pinnan saamiseksi. Jos hierto tehdään liian aikaisin eli märkään pintaan, saadaan kyllä kaunis kiiltävä pinta, mutta sen myötä se puhuttu sementtiliimakerros.
      Liippariporukat kyllä varmasti tietävät, miten homma kuuluu oikein tehdä, mutta usein ei kärsivällisyys riitä odotukseen. Varsinkin jos saman rahan saa puolella työllä. Oikein tehtyä betonilattiaa voi yksi mies tehdä ilman koneapua n. 100 m2, koneellisesti hiertämällä tietysti enemmän. Märkänä liipattua lattiaa syntyy päivässä ainakin tuplamäärä. Oiskohan tässä syy oikaisuun.

      Itse pyytäisin kyllä liippariporukan tekemään tai maksamaan hionnan. Ainakin jos homma on virallisesti joltain yritykseltä tilattu.

      • Nonnii

        Tätähän tää taas on kun luulee pääsevänsä halvalla, no voihan ne tehdä vaikeammankin kautta. On varmaan oikein kilpailutettu se helvatin iso lattia ja saatu 50 euroo halvemmalla jostain remppareiskalta.


    • juttu

      hiominen vuokraamon epäkesko koneella ei ole niitä vaikeimpia hommia, kunhan hoksaa että missä asennossa konetta kannattaa kuljettaa (kahvan korkeus). Eli aloita isosta huoneesta.
      Muutamassa tunnissa kerkeää hiomaan talonlattian läpi pariin kertaan. Se on kuin ruohon leikkaamista tai lattian imuroimista. Hintakaan ei päätä huimaa ~40€. Pölyn takia kannattaa tehdä hyvissä ajoin.

    • hionta

      Kivipintaisten lattioiden hionta tekee lattiasta helposti puhdistettavan, esteettisesti komean ja erittäin kestävän. Hionnan avulla kivilattiaan saadaan samalla myös likaa, vettä ja öljyjä hylkivä sekä 100% pölyä sitova pinta. Lue lisää os. http://www.kiiltohionta.fi/lattian_hionta

      • tfw

        wtf?


    • raksaaja

      Itsellä on esim autotallin lattia hiomatta. Kun on kymmenen vuotta kuivunut ja lujittunut niin saakin hioa hieman kovenpaa...
      (pieniä tiloja olen hionut käsikivellä ja pikkurälläkän timantti-kuppi-laikalla, mutta isompaan tilaan kannattanee vuokraamon hiomakone imuri yhdistelmä.)
      Jos lattiälämpökaapelit tai putket on lipsahtaneet ihan pintaan niin niiden kohdilla varovaisesti... ainakin kuppilaikalla varoen.

      • raksaaja

        Happopeittausta ajattelin kokeilla autotallissa.


      • anthon1

        Se on juuri näin. Keskikokoisen betonilattian (25-35 m2) saa hiottua syvemmin (liima kuivunut) varmaan noin 900-1300 euron hinnalla, ainakin https://kodinplaza.fi/ mukaan. Kirjoittajan alkuperäinen kysymys liimahionnasta 200 m2 alalla olisi varmasti halvinta tehdä vuokraamalla koneet itse. En viitsi antaa mitään hintaa, koska en tiedä kuinka paljon helpompaa pelkän liiman hionta on.


    • Anonyymi

      http://www.kodinplaza.fi/ avulla voi löytää erinomaisen betonilattian hiontaa tarjoavan yrityksen helposti. Yhdellä tarjouspyynnöllä tavoitat alueellasi toimivat sekä tarjouspyynnöstäsi kiinnostuneet yritykset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      94
      1719
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      232
      1453
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      88
      1331
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      1005
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      921
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      864
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      842
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      809
    Aihe