Menee Jaguar- merkkisistä autoista maku kun niistä kiistelee nimimerkit, joissa vilahtelee sanat Mondeo ja Focus. Ei jaksaisi kuulla piruilua tyyliin: "ai oot ostanut Mondeon pinemmillä sisätiloilla" Eli kloonit on klooneja ei sille mitään voi.
x ja s mallit Ford osastolle
Merkkiuskollinen
101191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mitäs mieltä täällä ollaan onko se vanhan sierran näköinen auto tosiaan aito jaguar vai eikö? Toisaalta onhan mersullakin smart ja bemarilla mini.
se on Fordin yritys rahastaa kunniakkaan auto-merkin kustannuksella joka vielä koituu tappioksi Jaguarille.
Kyllähän se on Sierra,mutta hintakin on Sierran hinta siitä kunnia Fordille.Näillä halpismalleilla saadaan automerkille volyymia ja sitä kautta voidaan kustannuksissa yksikköä kohti saavuttaa säästöjä.
X ei ole mistään päin Sierran näköinen, ei tunnu ajaessa tai muutenkaan Fordilta - yhtä vähän kuin Volvolta, Land Roverilta, Mercurylta, Lincolnilta, Mazdalta tai Aston Martinilta.
Kyllä sen nyt vielä jotenkin ymmärtää, että X-type liitetään Fordiin, mutta ihmiset jotka lyövät S-typen samaan luokkaan eivät ole itse todennäköisesti ikinä kyseistä auto ajaneet.
Auto on sisätiloiltaan samankokoinen kuin XJ, muotoilu on onnistuneinta Jaguaria vuosiin, sisustus jaguarmainen ja ajo-ominaisuudet uudemmassa korimallissa loistavat.
Käy koeajamassa uusi S-type, vähintään kolmelitraisella koneella, niin en usko että ensimmäisenä tulee Ford mieleen.
Sehän on samalla tavalla naamioitu kuin on X-typekin ( S-type = Lincoln Town Car). Toki hinnakkaampi kuin X-type. Kerrottakoon, että oma autoni on sen ajan Jaguar,jonka mainetta näillä rahastetaan. Ps. koska tulee Focus-luokan Jagge?
No - mä olen vähän eri mieltä.
S-Type:
http://www.mobile.de/SIDlNOrkoltmxwNg0xGAPhdcQ-t-vaNexlCsAsK%F3P%F3R~BmSB10LsearchPublicJ1074012956A1LsearchPublicCCarY-t-vctpLtt~BmPA1A1B20C906o-t-vMkMoSm_X_xsO~BSRA6E12400Fs-typeESTYPEA2A0A0/cgi-bin/da.pl?bereich=pkw&id=11111111126235669&top=5&
Ja toinen S-Type:
http://www.mobile.de/SIDlNOrkoltmxwNg0xGAPhdcQ-t-vaNexlCsAsK%F3P%F3R~BmSB10LsearchPublicJ1074012956A1LsearchPublicCCarY-t-vctpLtt~BmPA1A1B20C906o-t-vMkMoSm_X_xsO~BSRA6E12400Fs-typeESTYPEA2A0A0/cgi-bin/da.pl?bereich=pkw&id=11111111131390676&top=7&
Lincoln Town Car:
http://www.cardomain.com/memberpage/274907
NOh, toiset ovat niin puritaanisia ettei heidän päätään käännetä. Mutta käy nyt ihmeessä ajamassa ja kokemassa S-Type. Uusi korimalli on edelleen selkeästi parempi auto kuin XJ.
Kyllähän esim. vanhemmissa XJ:ssa on paljon samaa osaa Land Roverin kanssa.
Itse en edelleenkään ymmärrä tätä kategoriointia joka tehdään mielikuvien pohjalta, ilman että ollaan edes nähty, saati ajettu puheena olevaa autoa. S-Type muistaakseni suunniteltiin alustavasti jo ennen kuin Ford osti firman. Kyllähän Jaguar ennenkin käytti vieraita osia, ei silloin valitettu.
Tuollainen artikkeli löytyy ainakin "Googlettamalla". Tosin siinä väitetään Lincolnin saaneen alustan ja tekniikan Jaguarilta! Taidetaan rahastaa jenkeissä Jaguarin "Brändi" kaikin tavoin. Onkohan Jagella mitään suunnittelu osastoa?
Meinaan eikö se ole turhaa, kun osat saa emo konsernilta ja muotoilu on 50-luvulta?http://www.canadiandriver.com/testdrives/00lincls.htm
Vaikka ei X-tyyppiä ja Mondeota olisi ajanutkaan,niin niiden välinen ero on helppo huomata.Ei tarvitse muuta kuin avata ovi ja sulkea,niin huomaa kumman laatuun ja korin tukevuuteen on kiinnitetty huomiota.
Muutenkin nämä vertailut tuntuvat olevan vain kateellisten panetteluja.Jos ei malli kerran tyydytä,niin älkää sitten ostako;itse olen vain tyytyväinen siihen,että ei tule maantiellä heti samanlaista autoa vastaan.