Ostakaa maailman turvallisin auto

Miksihän volvo on maailman turvallisin henkilöauto?? No siksi kun volvo on ollut aina ensimmäisenä kehittämässä turvavarusteita autoihin. otetaan esim, turvavyö, sekin on volvon patentti ja nykyään volvon patenttia käyttää joka auto. miksi sitten on niin, no siksi kun volvoa kannattaa matkia jokaisen autotehtaan.
161310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Millos volvosta on turvallisin tullu? Eihän se ole muuta kehittänyt, kuin tuon turvavyön. Missäs ne törmäystähdet on? Maasturi tais viimein saada sen viidennen. Otappa selvää, mikä merkki on tuonut markkinoille turvatyynyn, ABS, ESP, BAS, järjestelmät ja kuka on aloittanut ensimmäisenä törmäystestit.
Löytyykös volvolta jo SBC jarrujärjestelmä? eipä taida löytyä. ESP:kin oli vakoina monessa autossa, ennen kuin volvo sai oman vastaaavan autoihinsa.
Mainosmiehet ovat luoneet volvon maineen. Volvon paremmuudesta ei kenelläkään ole esittää mitään faktaa. Nykyään autojen väliset erot ovat pieniä, eikä volvo tosiaankaan ole kärjessä. Mikähän se on? oisko Renault?

Äänestä
  • Minähän juuri sanon että henkilöautoista. Etkö tajua lukemaasi vai vaivaako lukihäiriö??

    Äänestä

  • Chevrolet

    Äänestä

  • Volvomies kirjoitti:

    Minähän juuri sanon että henkilöautoista. Etkö tajua lukemaasi vai vaivaako lukihäiriö??

    Kaikkea sitä tuleekin kirjoteltua. Pitäs ensin lukea mihin vastaa. Sinä tosiaan puhut henkilöautoista, mutta sitä en keksinyt, että mitä tuolla volvolla tarkoitat. Sehän on vaan etääntymisväline, millä homot yms. kieroutuneet ihmiset ajavat, eikä auto.

    Äänestä

  • markkinoille kirjoitti:

    Chevrolet

    mutta vakiovarusteeksi mercedes...

    Äänestä

Eipäs vaan SAAB ,todistetusti.

Äänestä

Kannattaisi perehtyä autohistoriaan.. Volvo "keksi" äärivalot 40-sarjan volvoon..
Mitälie lamppujako jenkit olivat iät ja ajat käyttäneet??
Keksi sinä volvomies mitä tahansa, mutta mersumiehet tuskin kiinnostuneet, eli esittele "tietojasi" volvo-sivuilla kaltaistesi joukossa.

Äänestä

Jaaha, tälläistä tällä kertaa. Olen kyllä luullut, että Volvokin on laadukas auto ja Volvon omistajat tuskin ovat kateellisia Mersuille, mutta näemmä olin väärässä. Mihin tuo väitteesi ''Volvo on turvallisin auto'' perustuu? Kuinka monessa Volvossa on esimerkiksi 5 tähden turvallisuus? Kannattaa esittää tietolähteitä ennenkuin alkaa puhumaan puuta heinää.

CL65AMG

Äänestä

Joo, tosi turvallista, kun saa syövän säteilystä!!!

Ja jossain mallissa ei ole edes matkustajan turvatyyny vakiona, vaan pitää ostaa erikseen. Se siitä turvallisuudesta.

Äänestä

Volvo ei ole koskaan voittanut yhtään turvallisuustestiä. Sen sijaan traktorimalli eli Volvo 240 oli Suomen vakuutusyhtiöiden tilaston perusteella erityisen turvaton (turvattomin) sille, joka siihen Volvoon törmää. Volvo on saattanut ekana tuoda sen pirun ärsyttävän nakuttajan, joka nakuttaa jos turvavyö ei ole päällä. Sen vuoksi ihmiset sitten pitivät turvavyötä kiinni selkänsä takana koko ajan!

Äänestä
  • RUOTSALAISEN vakuutusyhtiön tilastoissa nousevat turvallisimmiksi autoiksi RUOTSALAISET merkit! Tilastoja on kautta aikain tulkittu siten että saadaan itselle parhaat käppyrät. Stantardi törmäystestissä ei ole tulkinnnan varaa ja yllä olevassa postauksessa oli linkki kuvaan missä v70 rakenteet PETTÄÄ etukulman osittaintörmäyksessä!! Volvon turvallisuus on ILLUUSIO mihib hölmöt uskoo, saksalaiset isot autot on aina turvallisempia!!

    Äänestä

  • jeppe kirjoitti:

    RUOTSALAISEN vakuutusyhtiön tilastoissa nousevat turvallisimmiksi autoiksi RUOTSALAISET merkit! Tilastoja on kautta aikain tulkittu siten että saadaan itselle parhaat käppyrät. Stantardi törmäystestissä ei ole tulkinnnan varaa ja yllä olevassa postauksessa oli linkki kuvaan missä v70 rakenteet PETTÄÄ etukulman osittaintörmäyksessä!! Volvon turvallisuus on ILLUUSIO mihib hölmöt uskoo, saksalaiset isot autot on aina turvallisempia!!

    Saksalaiset autot ovat vikaherkkiä, ajotuntuma surkea, nitinää ja natinaa kuuluu kaikkialta, huono jousitus...ja tämä koskee nimenomaan mersuja. volvo, saab, citroen, toyota hakkaavat nämä ruosteromut menne tullen. bäin on! piste!

    Äänestä

Mersu on nyky-Suomen Lada. Puolella kansasta on mersu, koska on níin halpa auto. Monet vaan unohtavat, että täynnä vikoja. Paska mikä paska! Japsi-autot hakkaa vikapesäkkeen mennen tullen.

Äänestä

Mersu kehitti Abs:n, turvatyynyt, ajonvakaus järjestelmät jne. mietippä sitä ennenkuin tuut keskustelemaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


volvomies kirjoitti:

Miksihän volvo on maailman turvallisin henkilöauto?? No siksi kun volvo on ollut aina ensimmäisenä kehittämässä turvavarusteita autoihin. otetaan esim, turvavyö, sekin on volvon patentti ja nykyään volvon patenttia käyttää joka auto. miksi sitten on niin, no siksi kun volvoa kannattaa matkia jokaisen autotehtaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu