Ostopäätös on todella lähellä, mukava peli ajella eikä tehoissakaan ole moittimista (125 hv). Kellään kokemuksia moisesta autosta? Kilometrejä reilut 80000, onko moottorin kestävyydestä mitään kokemuksia? Entä ruosteongelmista? Jostain muusta? Kiitoksia infosta.
Carisma gdi 1,8 hb 1998???
Karismaa?
71094
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
osta pois, jonkin verran pikkuvikoja ja kalliimpi huoltaa ku 1.6 carisma, talvella kuin unelma ja kulkee kovin. Hyvä perheauto jos ei ole yli 180cm pitkä ja perhettä 4 henk. silloin takapenkki on pieni.
Hain sitten auton pois ja muutaman päivän ajelun jälkeen ainakin vielä tyytyväinen :) Lämpöä on riittänyt ja tehoja tosiaankin on ihan tarpeeksi. Jonkin verran töyssyt saavat auton peräpään kolahtamaan, johtuneeko alapallonivelistä, joissa oli hieman välystä? GDI-kone aiheuttaa jonkun verran nykimistä, mihin kyllä varmaan ajan myötä tottuu. Joku valitti Carismaa äänekkääksi autoksi mutta ainakin omassa autossa kitkarenkain kyyti on melko hiljaista.
Pakko todeta, että hyvän pirssin ostit. Itse olen omistanut kans gdi carisman vm.2000 aj.105000km noin vuoden verran eikä ongelmia ole ollut ja kyllä vie vähän löpöä. Yksi asia minua vain vaivaa, moottori alkaa nakuttaa kun on ajanu jonku aikaa ja sitte ku se on lämmenny nakutus lakkaa. Kävin näyttää sitä merkkihuollossa ja ne ei kuullu mitään epänormaalia äänessä, en tiiä onko se sitten joku gdi:n normaali käyntiääni vai oonko mä vain niin vainoharhainen. Kuuluuko sulla sama ääni? Edellinen auto oli primera ja tää hakkaa mennen tullen sen tehoissa ja viossa.
Mun carisman nakutukseen löytyi lääke. Nimittäin vaihdettiin venttiilien hydraulisetnostimet ja keinuvivut uusin (vm.-00, n.85000tkm) onneksi meni takuuseen. Kuulemma jonkinlainen tyyppivika, joissakin malleissa on ahtaat kanavat ja menevät ajan saatossa tukkoon.
Mitähän se remontti mahtais maksaa vai etkö tiiä, ku meni takuuseen.
Hinta muistaakseni noin. 1000e. Kannattaa ennen tätä yrittää forte-käsittelyä ja tihentää öljynvaihto väliä (7500-10000km)... tarkista myös onko kyseisessä mallissa minkälaiset nostajat.
Kävin 105tkm huollossa ja ne sano, että nakutus ei ole vaarallista ja että forte kyllä auttaa. Harmi vaan, että ne oli jo kerinny vaihtaa öljyt ku kysyin siitä. Pannaan ens vaihdossa sitte forte-käsittely. Carisman ohjekirjassakin lukee, että auto voi nakuttaa kylmänä.