Kumpi, 540 vai Audi A8 ?

Molemmissa puolensa, neliveto viehättäisi näin talvella. En aio autoa pitää kuin muutaman kuukauden, joten osien ja huoltojen hinnat ei ole olennaisia. Kummalla on suurempi ostajakunta?
Kyse olisi vuosimalleista n. -96
92033
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

...mazda 323

Äänestä

Käyttötarkoituksestahan tuo riippuu. Jos meinaat ajaa paljon pikkuteillä ja vaikeissa olosuhteissa, neliveto vie voiton. Jos taas ajat kaupungeissa ja maanteillä, valitsisin Bemarin.

Jälleenmyyntihinnan suhteen taitavat olla tasoissa, vaikka A8 onkin isompi. A8:aa vastaava Bemari löytyisi 700-sarjasta, 500-sarjalaisia vastaa A6.

Audi- ja Bemarikuskit ovat hyvin merkkiuskollisia. Toisaalta tuo vuosimalli '96 on niin vanha, että ostajakunta on aika rajattu.

Äänestä
  • Mulla on ollut e38 bemari. Tekisi mieli kokeilla tehokasta e39 mallia, kaikilla napeilla.

    Myöskin A8 olisi uusi tuttavuus, kovasti on kyytiä kehuttu...Onhan tässä vielä vkl aikaa katella vaihtoehtoja mobilesta. Sekin ratkaisee että kumpi löytyy niin että hinta ja laatu kohtaa.

    Äänestä

MOI kannattaa ottaa se bemu meil on on aina ollu tehokas bemu ja ollaaa oltuu nihiin tyytyväisiä vaihdettiin 98 malli 535 bensa 2002 malli m5 ja nyt meillä on tuo uusin e60 530d kokeileppa vaikka sitä........

Äänestä

Varmasti hyviä kyytejä molemmat, mutta e39 540:nen on kyllä rutkasti urheilullisempi vaihtoehto jos sellaista haluat. A8 menee ainakin minun mielestäni edustusauto ja limusiini luokkaan samoin kuin bmw 700-sarja.

Äänestä

kyllähän se a8 on selkeesti komeempi. Noita e39 alkaa olla jo liikeentessä ihan tarpeeksi. Myyntiä ajatellen on järkevämpää valita iso auto isolla koneella. E39:sejä on myynnissä reippaasti ja suuri kulutuksinen kone ei ole tarkoituksen mukainen monelle. Jos taas on aikeissa ostaa a8:sin, on jo hyväksynyt kovan kulutuksen. Jos harkitsisit e38:sia, valinta naurettavan helppo.

Äänestä
  • e38 on jo koettu,,
    Nyt mielessä pyörähtelee 280 4-matic väyrynen...
    olisi yksi hollilla...saa nähdä mikä pihaan päätyy. Veikkaan A kasia...

    Äänestä

  • harkitse kirjoitti:

    e38 on jo koettu,,
    Nyt mielessä pyörähtelee 280 4-matic väyrynen...
    olisi yksi hollilla...saa nähdä mikä pihaan päätyy. Veikkaan A kasia...

    Osta Audi.

    Äänestä

  • Kullan lappi kirjoitti:

    Osta Audi.

    hetí huomenna, kaksin kappalein, muijalle A4 tdi autom.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pikainen päätös kirjoitti:

Molemmissa puolensa, neliveto viehättäisi näin talvella. En aio autoa pitää kuin muutaman kuukauden, joten osien ja huoltojen hinnat ei ole olennaisia. Kummalla on suurempi ostajakunta?
Kyse olisi vuosimalleista n. -96

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu