ALKOHOLI HYVÄSTI

onnistuja

Olen ollut ilman viinaa 20v. Olin täydellinen alkoholisti ts. juonut kuin pesusieni. Marssin AA kerhoon ja siitä se alkoi. Luulin ,että se paikka on maailman surkeimpien ihmisten keskutelukerho.Mutta kuinka ollakkaan sieltä löytyi kassijuopoista kaappijuoppoihin kaikista ihmiskuntatasoista ja kuinka ollakkaan vastaus löytyi ongelmaani.

2

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nainen20

      Onnittelen sinua oikein suurella sydämellä. Hyvä, että olet saanut elämäsi paremmille raiteille!

    • juoppo edelleen

      Moi,

      Kyllä minulle aa-kerhonkin piti olla pelatus, mutta toisin kävi. Osa oli ihan kannustavaa porukkaa, mutta ne oikeat selviytyjät vittuuntuneita kusipäitä. Jos tervetulokommentit olivat tätä luokkaa: "toivottavasti oot juonut itsesi tarpeeksi alas, epäilen vaan" jne..
      Eli jäi semmonen fiilis, että tosiaan pitää käydä katkolla 7 kertaa ennenkuin lisenssi irtoaa.
      Toinen masentava piirre oli seuraava. Jokainen esitteli itsensä jotakuinkin näin: "Olen Pirkko, alkoholisti, juomatta 12000 päivää!". Joo vitun siistii esitellä: "Olen Jamppa, alkoholisti, juomatta päivän". Eli suurin osa siellä olleista on ollut kuivilla vuosia, joten mulle oli ainakin fiasko kokemus. Mutta juon silti edelleen ja mietin keinoa raitistua. Ehkäpä lääketiede auttaa.

      Terv. 100 annosta viikossa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1910
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1653
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1197
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      190
      551
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      537
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe