HKL: Liputta matkustus rikolliseksi

Siinäpä anarkistipiiperolle ensimmäinen radikaali askel kohti vankilakierrettä. Ei enää tarvitse lähteä maakuntiin kettuja vapauttelemaan, kun saa rikosrekisterin kotipitäjässään suoritetusta extreme radikalismista.
5306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kerran hedelmien punnitus väärällä nappulalla kaupassa on petos?

Äänestä
  • näil on tekemistä tällä palstalla,, pöliskää niitä tuolla anarkismi-palstalla

    Äänestä

  • jere kirjoitti:

    näil on tekemistä tällä palstalla,, pöliskää niitä tuolla anarkismi-palstalla

    Eikös se juuri ollut vihreiden eduskuntavaaliehdokas, joka kehoitti äänestäjiään matkustamaan pummilla julkisissa kulkuneuvoissa?

    Äänestä

  • Itse en pummilla matkusta, vaikka kohta kai siihen on lähdettävä kun HKL korottaa hintoja monta kertaa vuodessa. Pummilla matkustamista ei siinä mielessä voi verrata vaikkapa myymälävarkauteen, että se ei ole keneltäkään mitään pois muussa tapauksessa paitsi jos kulkuväline tulee täyteen ja maksava asiakas jää laiturille. Periaatteessa siis pidän pummilla matkustamista yleensä ottaen pienempänä pahana kuin yksityisautoilua.

    Mielestäni tämä pummikeskustelu on hallinnut liikaa joukkoliikennekeskustelua ja esim. länsimetro (tai sitten pikaraitiotie) on jäänyt taka-alalle. Sinänsä uskomatonta, ettei tuosta ole saatu mitään valmista vaikka Helsinki ja Espoo ovat muka niin poliittisesti vihreitä kuntia. Pääasiassa tuosta on syyttäminen Espoota, joka on kaikkea joukkoliikennettä vastaan.

    Äänestä

Joten eipä jälleen kerran olla niin kovasti sarkastisia. Tämä laki tähtäisi tällaisten elämäntapapummaajien kohtaloksi. Eli ihan ensimmäisen sakkolapun tilalle ei ehdoteta yhteiskuntapalvelua ja rikosrekisteriä.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yle teksti-TV kirjoitti:

Siinäpä anarkistipiiperolle ensimmäinen radikaali askel kohti vankilakierrettä. Ei enää tarvitse lähteä maakuntiin kettuja vapauttelemaan, kun saa rikosrekisterin kotipitäjässään suoritetusta extreme radikalismista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu