Kylpyveden lämpötila???

Konnan omistaja

Moi!
Voisko joku kertoo mulle, että kuinka lämmintä Kreikan maakilpikonnan
kylpyveden pitäisi olla?

6

622

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kit

      Kylpyveden pitää olla kädenlämpöstä ja sitä pitää vaihtaa välillä koska vesi viilenee... Ja tietenkin aina kun konna on pissiny tai kakkinu veteen vesi pitää vaihtaa! Vettä laitetaan ylä- ja alakilven liitoskohtaan asti...

    • Taru

      Noin 40 astetta. Voit aluksi vaikka mitata veden lämpötilaa mittarilla. pian tunnistat sopivan lämpötilan eikä aina tarvitse mitata. Käy kreikankonna aiheisilla kotisivuillani: http://www.hut.fi/~akivilah/Maakilpikonnat/

    • veikko-konna

      Itse pidän konnan veden tarkasti noin kädenlämpöisenä. Alussa tein niin , että mittasin vedenlämmön oman kehonlämpöni mukaan , välillä vesi voi olla pari astetta lämpimämpääkin.

    • Sköldpadda

      Nykysuositusten mukaan kylvettäminen on täysin turhaa ja konnaa stressaavaa touhua. Pahimmassa tapauksessa kylvettäminen saa konnalle aikaan ripulin, kun konnan suoli stimuloituu ulostamaan vastoin todellista tarvetta.

      Kylvettämisellä ei ole myöskään mitään hyötyä elimistön kosteustasapainon kanssa vaan tärkeämpää konnalle on oikeanlainen, kosteahko pohjamateriaali johon konna pääsee kaivautumaan kokonaan, niin halutessaan. Tämä ehkäisee sairauksia sekä oikeanlaisen ruokinnan ohella kilven pyramidisoitumista sekä liian nopeaa kasvua.

    • KONNUUS!

      ^ Kyllä, ehdottomasti samaa mieltä!! Konna kestää kuinka viileää vettä tahansa, kun se haluaa juoda omasta vesiastiastaan. Moni konna jopa on havaittu pitävän pienistä, matalahkoista vesilautasista enemmän, kuin laakeista, koko konnan mentävän kokoisesta lautasesta/vadista..!

      Meilläkin konnilla on vain terrassaan eräänlainen keraaminen ruukunaluslautanen, jonka halkaisija on vain noin 13-14 cm. Tästä nuo juovat kuin koira tai kissa; lautasen reunalta hörppien. Vesi on aina huoneessa juuri huoneenlämpöistä.

      Ei siis mitään ylimääräisiä, luonnottomia kylvetyksiä maakonnille. Luonnossakaan ne eivät kylve, jollei ole pakko mennä vatsaa myöten veteen juodessaan.

    • 69

      Tämä juomakupissa ramppaaminen,jolloin vesi =turvetta ,on kyllä melkoista pelleilyä tuolla kreikkalaisella.Vaikea sanoa onko se konnan taholta tarkoituksellista kahlaamista(20 cm alunen) ,mutta sellaista paikkaa terrasta ei löydy jossa vesi pysyisi vetenä yli puoli päivää...oisko hyviä vinkkejä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      2666
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      1005
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      853
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      48
      775
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      759
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      664
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      626
    8. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      69
      612
    9. 50
      605
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      604
    Aihe