Kylpyveden lämpötila???

Konnan omistaja

Moi!
Voisko joku kertoo mulle, että kuinka lämmintä Kreikan maakilpikonnan
kylpyveden pitäisi olla?

6

620

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kit

      Kylpyveden pitää olla kädenlämpöstä ja sitä pitää vaihtaa välillä koska vesi viilenee... Ja tietenkin aina kun konna on pissiny tai kakkinu veteen vesi pitää vaihtaa! Vettä laitetaan ylä- ja alakilven liitoskohtaan asti...

    • Taru

      Noin 40 astetta. Voit aluksi vaikka mitata veden lämpötilaa mittarilla. pian tunnistat sopivan lämpötilan eikä aina tarvitse mitata. Käy kreikankonna aiheisilla kotisivuillani: http://www.hut.fi/~akivilah/Maakilpikonnat/

    • veikko-konna

      Itse pidän konnan veden tarkasti noin kädenlämpöisenä. Alussa tein niin , että mittasin vedenlämmön oman kehonlämpöni mukaan , välillä vesi voi olla pari astetta lämpimämpääkin.

    • Sköldpadda

      Nykysuositusten mukaan kylvettäminen on täysin turhaa ja konnaa stressaavaa touhua. Pahimmassa tapauksessa kylvettäminen saa konnalle aikaan ripulin, kun konnan suoli stimuloituu ulostamaan vastoin todellista tarvetta.

      Kylvettämisellä ei ole myöskään mitään hyötyä elimistön kosteustasapainon kanssa vaan tärkeämpää konnalle on oikeanlainen, kosteahko pohjamateriaali johon konna pääsee kaivautumaan kokonaan, niin halutessaan. Tämä ehkäisee sairauksia sekä oikeanlaisen ruokinnan ohella kilven pyramidisoitumista sekä liian nopeaa kasvua.

    • KONNUUS!

      ^ Kyllä, ehdottomasti samaa mieltä!! Konna kestää kuinka viileää vettä tahansa, kun se haluaa juoda omasta vesiastiastaan. Moni konna jopa on havaittu pitävän pienistä, matalahkoista vesilautasista enemmän, kuin laakeista, koko konnan mentävän kokoisesta lautasesta/vadista..!

      Meilläkin konnilla on vain terrassaan eräänlainen keraaminen ruukunaluslautanen, jonka halkaisija on vain noin 13-14 cm. Tästä nuo juovat kuin koira tai kissa; lautasen reunalta hörppien. Vesi on aina huoneessa juuri huoneenlämpöistä.

      Ei siis mitään ylimääräisiä, luonnottomia kylvetyksiä maakonnille. Luonnossakaan ne eivät kylve, jollei ole pakko mennä vatsaa myöten veteen juodessaan.

    • 69

      Tämä juomakupissa ramppaaminen,jolloin vesi =turvetta ,on kyllä melkoista pelleilyä tuolla kreikkalaisella.Vaikea sanoa onko se konnan taholta tarkoituksellista kahlaamista(20 cm alunen) ,mutta sellaista paikkaa terrasta ei löydy jossa vesi pysyisi vetenä yli puoli päivää...oisko hyviä vinkkejä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      392
      1546
    2. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      85
      998
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      65
      991
    4. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      134
      979
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      930
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      711
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    8. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      122
      656
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      639
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      624
    Aihe