Voiko vanhemmat lainata lapsilleen suuriakin summia rahaa ilman että siitä tulee verottajan puolelta mitään vaatimuksia??
vanhempien rahan lainaus
pentti
2776
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
...velka on todellinen eli sitä todella lyhennetään säännöllisesti. Korkoa ei muistaakseni edellytetä maksettavan. Tarvittaessa lyhennykset tulisi voida todeta esim. tiliotteesta (käsin kirjoitetut kuitit eivät käsittääkseni kelpaa). Mikäli verottaja toteaa, ettei velkaa ole lyhennetty asianmukaisesti, se määrää summasta lahjaveron.
Mikäli kyse on huomattavasta summasta, on huomioitava, että velkojan on ilmoitettava saatavansa varallisuusverotuksessa omana varallisuutenaan. Isojen summien ollessa kyseessä, tai yhdessä muun omaisuuden kanssa tämä voi aiheuttaa varallisuusverovelvollisuuden.
Korkoa ei tarvitse periä.