haluaisin tietää, sillä oma suhteeni ihanaan jousimieheen kaatui juuri tästä syystä!
siitä on kaksi päivää kun sain kuulla mitä hän oli mikkelissä touhunnut uutena vuotena.
tällä hetkellä olo ihan down...en tiedä mitä ajatella saatika mitä pitäisi tehdä.
yli vuoden olimme kuitenkin yhdessä. mahdollisuuksia olisi ollut aiemminkin pettämiseen,mutta mitään ei tehnyt...miksi juuri nyt kun kaikki näytti menevän hyvin?
siitä on kaksi päivää kun sain kuulla mitä hän oli mikkelissä touhunnut uutena vuotena.
tällä hetkellä olo ihan down...en tiedä mitä ajatella saatika mitä pitäisi tehdä.
yli vuoden olimme kuitenkin yhdessä. mahdollisuuksia olisi ollut aiemminkin pettämiseen,mutta mitään ei tehnyt...miksi juuri nyt kun kaikki näytti menevän hyvin?
Vastaukset 16
Vanhimmat
nyt hieman yleistit.jos yksi jousimies tekee noin niin se ei tosissaankaan tarkoita sitä että kaikki tekisivät samoin!
samaa mieltä, turhaa yleistämistä. miettikää kuinka paljon jousimiehiä on suomessa / maailmassa niin ei tosiaan kaikki petä!
Miksi jousimies pettää? Siksi koska myös oinas, härkä, kaksonen, rapu, leijona, neitsyt, vaaka, skorpioni, kauris, vesimies ja kalatkin pettää.
Koskaan en ole pettänyt, olen ollut vakituisessa suhteessa 5 vuotta, kaikista merkeistä löytyy tosiaan kaikenlaisia...! T:Jousinainen
nii siks hiivatissa ne pettää ku onpa niillä aikaa vaikkei kiinnostas pantteriakaan..( yleisiä sanontoja täältä taivalkoskelta) =)
no joo, en mä tiiä miks se niin teki, mut teki miten teki niin ei kaikki jousimiehet oo sellasii.. mäki oon joukkari enkä petä.. et revi siitä!
ikävä homma, muakin on petetty mut elämä jatkuu ja joskus kohdalle tulee kunnon mies!!!
etkö oo tienny että jousimiehet rakastaa vapautta?? Me emme halua tuntea itseämme kahlituiksi.. En usko että itse pettäisin noin kauan jatkuneessa suhteessa, mutta jousimiehen luonto vaan on sellainen.. Siksi uskon, että poikaystäväsi ei halunnut sua satuttaa.. tahallaan..
en miekään usko että hän halusi minua tahallaan satuttaa. ja kyllä tiedän myös senkin että joukkarit tarvitsevat paljon vapautta, sitä sillä olikin...vaikka olinkin joskus hänen menojaan vastaan niin silti mie taivuin...koska tiesin sen että hän olisi mennyt joka tapauksessa.
välillä tosin hän kyllä joutui itsekin joustamaan,silloin kun hän huomasi minun olevan oikeassa.
tottakai ihminen tarvitsee tilaa liikkua ja muutakin kun vain sen oman kullan...meillä oli molemmilla paljon aikaa..välillä ei tiennyt miten sitä olisi käyttänyt...
en mie halunnu yleistää...eihän kaikki tietenkään ole samanlaisia.
eiköhän tämä joskus tästä helpota...
olen ite jouskari ja en pettäis omaa kumppaniani, vaan jättäisin sen mieluummin kuin pettäisin..mutta sekin sattuu toiseen..voi olla että tällänen pettäminen on joku oire teän suhteen huononiisesta tai jotain..ootko kattonu peiliin ja vannotko varmasti ettei teän suhde ole päässyt jotenkin lipumaan huonompaan suuntaan..ja jos vielä olet yrittänyt kahlita jouskariasi niin takaan että siitä on tullut hänelle ongelmia..nyt en halua tarkottaa pahaa..sillä suuri syy on myös sun kumppanissas..mutta asioilla on tapana olla kaksi puolta..ja musta tuntuu että teidän pitäisi järkevästi keskustella sun kumppanin kanssa yhdessä..sillä kyllä jouskarikin haluaa keskustelua ja että välit selvitetään kunnolla..mutta varoituksen sana..älä ala kauheena syyttelemään..et tee muuta kuin itsellesi hallaa sillä tavalla..sillä me jouskarit olemme(haluamme olla)aina oikeassa..eli voi olla että pääsisitte tämänkin tilanteen yli tai sitten ei..riippuu ihan teistä itsestänne! Mutta haluan toivottaa teille ja erityisesti sulle onnea! :)
Olen jousimies ja olen pettänyt jokaisessa suhteessani. Tällä hetkellä en seurustele, en oo seurustellut viiteen vuoteen, koska tiedän että siitä ei tuu mitään. Vaikka kuinka olen tykännyt sen hetkisestä kumppanistani, niin aina on tehnyt mieli jotain muuta... Seikkailua, jännitystä... En oo ylpeä itsestäni, päinvastoin, tiedän että olen epäluotettava sika. Siksi vissiin en enää suostu parisuhteeseen...
Täällä joukkarityttö joka on taistellut aina joka suhteessa pettämisenhalua vastaan; nykyisessä 9 vuotta kestäneessä suhteessa en oo suutelua pahempaan pettämiseen sortunut, mutta nyt alkaa mitta tulla täyteen. Pyrin tosin tähtäämään ainoastaan laatutavaraan ja pettämisellä ainoastaan olisi tarkoitus saada selville, pystyisikö uuden kanssa aloittamaan paremman suhteen kuin nykyisen kanssa.
Järkevintä olisi ehkä vain jättää nykyinen, mutta mies on mielettömän hieno kumppani. Tyhmä kai sellaisesta luopuisi. En siis pettäisi pelkästään pettämisen takia. Halu kurkistaa naapurin puolen vihreämpää nurmikkoa on vain seikkailevan jousimiehen pahe. Joskus varmaan jään kiinni ja rankaisen itseäni kaikesta olemalla lopun ikääni vanhapiika. Mutta sekin olis mahtavaa! Siis olla ilman mieshuolia.
Oon joutunut paljon itkeen just oman petturuuteni takia, lähes jokaista oon jollain tasolla pettänyt. Tuskin johtuu siitä että oon jousimiesnainen. En petä seksin takia, nautin vuorovaikutuksesta mielenkiintoisten ihmisten kanssa. Nyt seurustellut muutaman vuoden taas ja viimeisen vuoden aikana ratkennut pettämään viitisen kertaa. Olen puhunut asiasta mies-ystävälleni, vaikeaa tämä on. Minulle ei riitä yksi hedelmä vaan tahdon koko korin, erikokoisia, makuisia,värisiä...
Aina tulee komeampi, fiksumpia, mielenkiintoisempia, loputon kiertokulku. Tiedostan asian mutta en mahda sille mitään. Kiusaus on minua vahvempi.
...no johan pomppas... täällähän on sielunveljiä/siskoja itkemässä samaa asiaa kuin itsekin on kohta 32 vuotta miettinyt... tämähän on mielenkiintoinen paikka. Olen aina puolileikilläni lueskellut horoskooppeja, uskon että oma itsetunto mulla ton pettämisen laukaisee (tietenkin) mutta oli todella hienoa lukea AVOINTA tilitystä! :-)
Ei se nyt hyvät ihmiset horoskooppimerkistä ole kiinni, kuka pettää. Minä ainakin tiedän monta merkkiä jotka helposti kuittaavat jos tilaisuus antaa myöten!
suurin osa tuntemistani jouskarimiehistä on hiukan "menevää laatua". se kuuluu jouskariluonteeseen.tavallaan heitä pitäisi kait "ymmärtää".
tuntemistani j.naisista ei taas voi sanoa samaa..
yksi horoskooppikirja sanoo ettei jouskarit saisi mennä koskaan ainakaan naimisiin...
Ei se ole horoskoopista kiinni, kuka pettää!!! Itse tulin petetyksi n. 6kk sitten. Erosin myös samasta syystä. syytä en koskaan saanut selville.. Nyt kun aikaa on mennyt, olokin on jo helppottunut!! Ekasta kk:desta en muista juuri mitään, elin sumussa. Usko mua, vaikka kornilta kuullostaakin, aika auttaa. Olemme nykyään ihan ok väleissä ja hyvä niin. onhan meillä sentään yli kahden vuoden historia!!
Itse seurustelin jouskarin kanssa.Hermothan siinä meni aina liikenteessä olvan haareminpitäjän kanssa.Vannoi rakastavansa minua, mutta samalla kolmea muuta. Että se jousimiehistä ja lopulla bensaa.