Vakionopeudensäädin

Vakionopeudensäädin ei toimi, mistä aloittaa vian etsintä.
Päättelin , että koneen päällä oleva rasia (muistuttaa alipainesäädintä) on cruisen osa. Pystyykö järjestelmän kuntoa testaamaan puhaltamalla tai imemällä letkusta.
52913
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itselläni on täysin sähköisesti pelaava vakkari, mutta voihan olla että niitä on aikanaan ollut muunlaisiakin. Mitä vikoihin tulee, niin omassani vakkari lopetti toiminnan kun kytkinpolkimella oleva tunnistin luuli että poljin on jatkuvasti alhaalla.. sattumaa että vika löytyi.

Äänestä

Tarkistaisin ensin kytkimen ja jarrupolkimen alipainekytkimet ennenkuin lähtisin hakemaan vikaa muualta. Voipi olla että kytkin on vaan pois paikaltaan, jolloin systeemi ei toimi. Lisää tuolta:
http://www.sjmautotechnik.com/elec.html#cruise_vacuum

Äänestä

kalvolle helppo tehdä.Letku irti,painat kalvon sisään ja sormella läpi kiinni.Pitäisi kalvon pysyä sisällä.Tosin kalvon kunnon näkee jo päältäpäin.-88 Audissa kuten omassa -93 mallissakin oma sähköinen alipainepumppu vakkaria varten vasemman etulokasuojan sisällä.Itsellä myös jarrupolkimen alipaineventtiili vuotaa.Suht helppo vaihtaa,ja jopa avasin ja puhdistin ko. venttiilin,vaan ei toiminut pitkään.
Selvä kulutusosa,vaan mitäköhän maksaa?Tuskin paljon...

Äänestä

Oli hieman yllättävä vika, ohjainyksikön johtoliitin oli irti.
Kiitokset kaikille !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Audi 100 2,0E -88 kirjoitti:

Vakionopeudensäädin ei toimi, mistä aloittaa vian etsintä.
Päättelin , että koneen päällä oleva rasia (muistuttaa alipainesäädintä) on cruisen osa. Pystyykö järjestelmän kuntoa testaamaan puhaltamalla tai imemällä letkusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu