Outlook Expressini ei suostu avaamaan liitetiedostoja, ilmoittaa että "ei avaa epäilyttävää tiedostoa.." Miten saan muutettua asetuksia niin, että saan minulle tärkeät liitetiedostot auki?
Outlook Express
Minna
7419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Työkalut> Asetukset> Suojaus. Ja täplä pois kohdasta "Estä selaisten liitteiden avaaminen, jotka saatavat sisältää viruksen..."
Sinulle
No kyllä ainakin amerikan keskuspankkiin ja suomen Nordeaan oli päässyt viruksia, lienevät silti olevan useiden ihmispolojen työnantajia ja pomoja.
Jos noin suurissa organisaatioissa jokin tunnettu virus pääsee estoitta jylläämään, niin suurin syyllinen ei ole työntekijä tai pomo, vaan vikaa on haettava siitä tahosta joka vastaa tietoturvallisuudesta.
Muistaakseni ainakin Nordean tapauksessa ms oli julkaissut päivityksen joka olisi estänyt viruksen käyttämän reiän käyttämisen jo ennen kesälomia, mutta jostakin syystä päivitykset jätettin lomien jälkeiseen aikaan. Lisäksi sisäverkko taisi olla, ellei kokonaan, niin ainakin suurelta osin virusturvan ulottumattomissa. Virus taisi tulla jonkin turvattoman kannettavan kautta verkkoon.
Jos joku muistaa/tietää paremmin niin korjatkoon.
...ihmeessä haluat avata epäilyttäviä liiteteidostoja :-)
Tuskin työnantani lähettää tärkeissä sähköposteissaan viruksia...
Ainakaan omakohtaisesti työnantaja ei palkkakuitteja lukuunottamatta lähetä sellaista postia mitä haluaisin vapaaehtoisesti lukea ;-)