kone sökönä

Eli koneessa on 128M muistia,700Mhz rossu,20GB kova.Joskus -99 vuonna ostettu.Kovo jaettu neljään osaan, kaikki suurinpiirtein saman kokoisia. C:llä 98SE ja muilla kaikkea muuta sälää,videot pelit,musat ym. Ny yritettiin asentaa siihen XP:tä F asemalle toiseksi käyttöjärjestelmäksi. Mutta ongelmia alkoi tulla siinä vaiheessa kun formatointi alkoi asennuksen yhteydessä. Tuli jotai tekstejä ja jumittui. Sen jälkeen restart nappia ja kone ei enää toimi. Kone lähtee päälle mutta ruutuun ei tule mitään. Näyttö ei niinku reagoi ollenkaan koneen käynnistymiseen ja mitään ei tapahdu. Mikä voisi olla rikki? Onko kone liian hidas XP:lle kun kone muuten on täynnä "sälää"? Jos joku viisas tästä saisi selvää ja voisi jonkun vinkin antaa niin hyvä.
11674
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Annahan olla vaan se 98se siinä ittekseen...
Ei tuolla kokoonpanolla kannata rueta "urheilemaan" ku se ei tule toimimaan kunnolla kuitenkaan...
Mutta jos välttämättä haluat survoa sen sinne koneelle ni eka kovon formatointi ja sitten puhdas asennus molemmille!
Ja tämä oli minun mielipide!

Äänestä
  • hanki ainaki 128 megaa keskusta lisää nii toimii kevyesti

    Äänestä

jäillä olet.jos haluat saada toimimaan.1 lisää muistia min 256MB.formatoi kiintilevy.osioi 10 10
kummallekin oma.tärkeä :asenna aina viimeiksi win-xp,mikä muu hyvänsä ensiksi,siis käyttis.
huomioi ohjelmat kummallekin asennus erikseen.
EI muuta kuin ONNEA.

Äänestä

asennusta, aja se xpn cdllä oleva testi josko sun kone edes tukee xptä kaikilta osin, jos et sitä eka kerralla tehnyt.

Äänestä

ku kone ei lähe enään kunnolla päälle vaan sammahtaa itsestään heti kun ensimmäiset tekstit käynnistyksen yhteydes tulee,kone tiedot ym. Ei pääse BIOSiin eikä mihinkään näpyttään.Oisko virtalähde pskana tai kovis tai muisti vai mikä? Tämmöstä tällä kertaa:)

Äänestä
  • levähti, oikeassa olet, se miks se tilttaa postin jälkeen on nyt siitä kiinni, ei xpn asennuksesta. En tiedä mikä sulla on siinä asetuksena (all but keyboard ?). Katso mitä bios löytää siinä alussa, se jo auttaa alkuun (listaako cdromin, kovalevyn, eli sen mitä sulla on primaryssä ja secondaryssä kiinni, entä muistit?) Kokeile että kaapelit on paikallaan, kokeile uudestaan. Ota pois usb laitteet jos sellaisia on; avaa koppa, tarkista piuhat, katso näyttääkö kaikki olevan kunnossa , kokeile uudestaan. Jos ei auta, ota pois aina 1 osa kerrallaan ja testaa; esim. näyttis, kokeile uudestaan, sitten verkkokortti, ääni, muisti jos on useampi kampa (riippuen tilttasko kone ennen vai jälkeen muistitestin), jne.. hidasta mutta muuta vaihtoehtoa sulla ei ole, ellet sitten vie konetta suoraan huoltoon. Lainaa jostain myös näyttö ja testaa myös se (tai raahaa omasi naapuriin testaukseen).
    Noilla ohjeilla pääset alkuun.. aikaavievää hommaa. Voi olla joku kaapelikin, mutta vain testaamalla sekin selviää.
    Viisaammat lisätkööt mitä multa unohtui..

    Äänestä

  • Kat kirjoitti:

    levähti, oikeassa olet, se miks se tilttaa postin jälkeen on nyt siitä kiinni, ei xpn asennuksesta. En tiedä mikä sulla on siinä asetuksena (all but keyboard ?). Katso mitä bios löytää siinä alussa, se jo auttaa alkuun (listaako cdromin, kovalevyn, eli sen mitä sulla on primaryssä ja secondaryssä kiinni, entä muistit?) Kokeile että kaapelit on paikallaan, kokeile uudestaan. Ota pois usb laitteet jos sellaisia on; avaa koppa, tarkista piuhat, katso näyttääkö kaikki olevan kunnossa , kokeile uudestaan. Jos ei auta, ota pois aina 1 osa kerrallaan ja testaa; esim. näyttis, kokeile uudestaan, sitten verkkokortti, ääni, muisti jos on useampi kampa (riippuen tilttasko kone ennen vai jälkeen muistitestin), jne.. hidasta mutta muuta vaihtoehtoa sulla ei ole, ellet sitten vie konetta suoraan huoltoon. Lainaa jostain myös näyttö ja testaa myös se (tai raahaa omasi naapuriin testaukseen).
    Noilla ohjeilla pääset alkuun.. aikaavievää hommaa. Voi olla joku kaapelikin, mutta vain testaamalla sekin selviää.
    Viisaammat lisätkööt mitä multa unohtui..

    näytönohjaimessa tai muisteissa (ovatko myös tiukasti kiinni emossa), kiintolevyssä tai emon konkkia kyrventynyt?!

    Äänestä

vuotta .kannattaako uhrata energiaa?Jos mahdollista osta uusi paketti nyt aika edullisia

Äänestä

Tuli lisää tietoa(kone on veljen ja asuu 400km päässä minusta ja välittää tietoja sieltä) Eli kone ei kerkeä tulla edes siihen missä listataan koneen osasia. Siihen missä tulee juttua näytönohjaimesta, sit pimenee. Ja koneen pitää antaa olla tunti ilman uudellee kättöä ja sitten toimii tuohon asti eli näyttöön tulee näytönohjaimen tietoa ja sit pimenee. Ei kerkeä BIOSin listaukseen. Kiitoksia vain avusta tähän asti mutta taistelu jatkuu :D Suosittelin kyl pientä päivitystä vehkeisiin.

Äänestä
  • sano broidilles että ottaa pois verkkokortin, äänen, modeemin jos sellainen on, molemmat idet, ja kokeilee bootata koneen vaan muistien ja näyttiksen kanssa. Jos boottaa nyt pidemmälle (eli antaa virheen kun idessä ei ole mitään), broidi lisää osan kerrallaan .. ja katsoo missä mättää. Jos ei boottaa, on se sitten muisti, näyttis, emo, cpu, eli jostain pitää saada toimivat näyttis ja muisti joilla nuo sitten testaa, jos sekään ei auta on se emo/cpu.
    Olen kyllä samaa mieltä kuin "viisi" tuossa ylhäällä, joka tapauksessa broidisi joutuu ostelemaan siihen jotain, kannattaako se noin vanhaan koneeseen? Ja löytyykö tuohon koneeseen enää esim emoa? Kannattaa otta noistakin asioista selvää, ettei tee turhaa työtä - jos emoa ei enää löydy, on edessä uuden kotelon, emon ja prossun osto.
    No mun mielipide, mullahan niitä näyttää riittävän (gulps), onnea matkaan mitä tahansa broidis päättää tehdäkin!

    Äänestä

Juu semmosta vaan että rosessori oli tämän kaiken pahan takana.Kiitokset avusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


saatara kirjoitti:

Eli koneessa on 128M muistia,700Mhz rossu,20GB kova.Joskus -99 vuonna ostettu.Kovo jaettu neljään osaan, kaikki suurinpiirtein saman kokoisia. C:llä 98SE ja muilla kaikkea muuta sälää,videot pelit,musat ym. Ny yritettiin asentaa siihen XP:tä F asemalle toiseksi käyttöjärjestelmäksi. Mutta ongelmia alkoi tulla siinä vaiheessa kun formatointi alkoi asennuksen yhteydessä. Tuli jotai tekstejä ja jumittui. Sen jälkeen restart nappia ja kone ei enää toimi. Kone lähtee päälle mutta ruutuun ei tule mitään. Näyttö ei niinku reagoi ollenkaan koneen käynnistymiseen ja mitään ei tapahdu. Mikä voisi olla rikki? Onko kone liian hidas XP:lle kun kone muuten on täynnä "sälää"? Jos joku viisas tästä saisi selvää ja voisi jonkun vinkin antaa niin hyvä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu