mitä mieltä olette matematiikasta

kysyn palstalaisilta
5436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ja selkeää opettaa koulussa.

Äänestä

...on oiva työkalu ongelmien ratkaisemiseksi. Sillä ei ikävä kyllä pysty vain ratkaisemaan uskonnollisia ja opillisia ongelmia.

Äänestä
  • se on vastaus. Meinaan sen lain osalta ?

    Vai voiko se olla ? Luojan käsialaa kuitenkin.

    Äänestä

  • epätietoinen kirjoitti:

    se on vastaus. Meinaan sen lain osalta ?

    Vai voiko se olla ? Luojan käsialaa kuitenkin.

    ...se ei ole vastaus. Meinaan sen lain osalta?

    No tämä on ylipäätään jossittelua ja jos joku tai jos ei joku...

    Usko ja tieto kulkevat eri ulottuvuudessa ja siten uskon muuttuessa tiedoksi, ei enää ole uskoa, joten tulee tieto. Tietohan nytkin on, mutta se tieto pohjautuu uskoon ja se tieto mitä ei ole ja mihin ei siksi uskota, koska ei tiedetä, pohjautuu epäuskoon.

    Jos tietää uskosta, mutta haluaa tietää tiedostakin, jossa ei uskoa tarvita, niin miksi sitten ylipäätään haluaa tietää uskosta?

    Jos uskoo siihen mitä ei tiedä ja haluaa tietää sen mitä uskoo, ennen kuin uskoo sen mitä haluaa tietää, niin silloin usko ei ole uskoa,vaan epäuskoa.

    Äänestä

luotu maailma tai maailmankaikkeus noudattvan
pikkutarkkaa matemaattista lakia. Jonka
uskon olevan Jumalan rakentama. Rakennustavasta
voidaan väitellä, parasta vain uskoa.

Lue myös vastaukseni avaukseen "valtava urakka"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätietoinen kirjoitti:

kysyn palstalaisilta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu