Jos joku vois...

Oon 22 vee nainen Tampereelta ja mä pelkään. Mä en halua enää yrittää oksentaa jokaikista suupalaa, jonka sisääni laitan. Mä en uskalla mennä edes kotiini kunnol ku siel on ruokaa ja KAIKKI ruokahan on pahasta! Onks kellään tietoa, et onko Tampereel paikkaa minne vois mennä pyytää apua? Oon kuullu, et esim. Hesas on joku paikka, josta saa hyvin apua, mut oks sellasta Tampereel? Tää on varmaan maailman hulluin kysymys, mut voiko bulimiaan saada lääkettä? Joku...auttakaa!
3465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

www.syomishairiokeskus.net, ammatti-ihmisten paikka, löydät hyvää tietoa myös tukipaikoista. Tuo sinun "hullu" kysymyksesi oli erittäin hyvä, haluat parantua!

Äänestä

kyllä varmaan on mentävä ihan ensin vaikka terveyskeskuslääkärille ja kertoo vaan ihan rehellisesti kaikki.voimia!!!

Äänestä

Hatanpään sairaalasta löytyy ravitsemusneuvontaa ja -terapiaa. Mä peruin juuri viime viikolla aikani sinne, kun en jaksanut mennä kuuntelemaan miten mun PITÄISI syödä. Kyllähän mä sen tiedän, mut en vaan pysty! Mulla on syömishäiriöö joka lähtöön: anoreksiaa, bulimiaa, ortoreksiaa... ollu jo parikymmentä vuotta. Ihme kyllä fysiikka kestää viä joten kuten.
Siä Hatanpäällä vissiin alkaa/on alkanut joku syömishäiriöisten ryhmä, vihdoinkin.
Lähetteen saa lääkäriltä, mä sain mtt:n kautta mut tavallinenkin varmaan käy. Jonotusaika lyhyt eli alle kuukauden.
Bulimiaa lääkitään samoilla lääkkeillä kuin masennustakin, mutta annostukset on tosi suuret, esim. mulla oli Cipramil 60 mg/pvä. Ei se tosin mua auttanut, mut ehkäpä sua. Kysy rohkeesti lääkäriltä, toi on niille ihan arkipäivää jo.
Tsemppiä, ja yritä pystyä edes joskus syömään jotain normaalisti. Tiedän kyllä kuinka vaikeaa se on. Viä yks neuvo: ota käyttöön kalaöljykapselit, ne on terveellisiä kaikille ja välttämättömiä varsinkin meille rasvakammoisille syömishäiriöisille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aamu kirjoitti:

Oon 22 vee nainen Tampereelta ja mä pelkään. Mä en halua enää yrittää oksentaa jokaikista suupalaa, jonka sisääni laitan. Mä en uskalla mennä edes kotiini kunnol ku siel on ruokaa ja KAIKKI ruokahan on pahasta! Onks kellään tietoa, et onko Tampereel paikkaa minne vois mennä pyytää apua? Oon kuullu, et esim. Hesas on joku paikka, josta saa hyvin apua, mut oks sellasta Tampereel? Tää on varmaan maailman hulluin kysymys, mut voiko bulimiaan saada lääkettä? Joku...auttakaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu