1950 luvulla rakennettu okt. keittiössä hellauuni ja alakerran makuuhuoneessa takka. mutta millä lämpimäksi yläkerran kaksi makuuhuonetta? yläkerrassa tällä hetkellä vain sähköpatterit, mutta sähkölämmitys ei tule kysymykseenkään...johtuen kokoajan kallistuvasta sähköstä : //
millä lämmintä yläkertaan?
Mymmeli : )
2355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos ei varaa lammittää sähköllä niin pitää jättää kylmäksi ja asua vintillä vain kesällä.
Tai ota sinne vuokralaiset maksamaan.
Onko joku ilmalämmitys mahdollinen, eli koneellisesti kierrätetään uunin päältä ilmaa yläkertaan? Silloin pääsisi hyödyntään puilla lämmittämistä alhaalla. Puhaltimista tulee hurinaa enemmän ja vähemmän ja sen minimoimisesta en osaa sanoa. Eniten tuossa kai on tarpeen saada _imettyä_ sitä ilmaa alhaalta ylös. Toisinpäin kulkee painovoimalla.
Vähemmän omaa rakentamista on kun käyttää ilmalämpöpumppua (toimii -20 C asti, sitä kylmemmillä suorasähkö). Ne ei enää niin kalliita ole, kunten http://www.ultimatemarket.com/ näkyy.